Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Legea nr. 136/1995 privind asigurările și ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Legea nr. 136/1995 privind asigurările și reasigurările în România

Mai este valabila aceasta lege ?
Art.40 aliniatul 1 din Ordonanţa de urgenţă nr. 54/2016 privind asigurarea obligatorie de răspundere civilă auto pentru prejudicii produse terţelor persoane prin accidente de vehicule şi de tramvaie spune ca:
(1) La data intrării în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă se abrogă Legea nr. 136/1995 privind asigurările şi reasigurările în România, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 303 din 30 decembrie 1995, cu modificările şi completările ulterioare.
Care sunt documentele legislative care reglementeaza astazi asigurarile si reasigurarile in Romania ?
Trifan64, utilizator
Se aplica legea care era in vigoare la data producerii daunei.
ing. Ioan Ciobanu