Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Penalizari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Penalizari

Buna ziua,
Am rugamintea de a-mi spune care este procentul care se aplica in cazul neachitarii intretinerii si dupa cate zile se aplica?
Doresc sa va intreb daca este legal sa nu fiu informat sau sa semnez de luare la cunostinta aspura faptului ca se vor percepe penalitati in conditiile in care pana acum nu s-au perceput? Cum este legal?
In conditiile in care s-au afisat aceste penalitati, se poate depune o solicitare in care sa se explice aceste aspecte?
Mentionez ca nu au luat in calcul nici faptul ca s-a facut cerere de scoatere de la plata intretinerii a unei persoane, deoarece nu locuieste la acest domiciliu mai mult de 14 zile/luna.
Exista vreo institutie care ar putea sa clarifice aceste aspecte?

Multumesc anticipa!
Trebuie sa intelegeti ca pentru toate este un inceput, asa o fi si pentru asociatia dvs.
Pentru toate intrebarile dvs. este un raspuns: da, este legal ce face asociatia - probabil ca nu ati participat la nicio AG, unde s-a discutat si aprobat aceasta chestiune. Noi nu avem de unde sti aceste „mici amanunte”.

Asadar, raspunsurile sunt in curtea dvs. Participati activ la AG, cititi legislatia, urmariti informatiile de la avizier.

Apa calda nu s-a inventat in asociatia de care apartineti...
Iar inceputul inceputului este neachitarea de catre proprietar a cheltuielilor repartizate lunar si acumularea de restante.
Daca proprietarul isi plateste la timp intretinerea nu are grija penalizarilor si indiferent de modul de stabilirea a penalizarilor, acest proprietar nu va avea penalizari.
Concluzia: achitati-va la timp intretinerea ca sa nu va coste mai mult!