Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... protectie imagine personalitati
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

protectie imagine personalitati

Exista cumva in legislatia romaneasca vreo prevedere care sa protejeze imaginea celebritatilor, persoanelor publice/istorice? Daca da, ea se aplica doar persoanelor in viata sau se transmite si mostenitorilor?
Exista prevedere legala Legea dreptului de autor ,care protejeaza imaginea oricarei persoane ,nu numai a celor enumerate de catre dvs.