Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Parcare pe domeniul public/cerere pentru parcari ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Parcare pe domeniul public/cerere pentru parcari acoperite

Buna ziua.
De curand mi-am achizitionat o masina si am probleme atat cu vecinii de scara cat si cu cei de bloc, in legatura cu parcarea in fata scarii/blocului. Cum parcarea unde parcam cu totii e domeniu public, masina o parchez unde am loc, normal, nu ? Acuma apare problema..... sunt instiintat de catre locatari ca "vezi ca ai parcat in locul meu" sau mi se ridica stergatoarele in semn de "mesaj". Eu le explic ca, conform legii am tot dreptul sa parchez oriunde unde e loc de parcare si ca nu au nici un drept sa-mi ceara sa mut masina si daca o sa se atinga de masina in vazul meu sau inregistrat pt. ca, m-am gandit sa montez o camera in interiorul apartamentului, am sa-i dau in judecata ! In vara au fost cei de la primarie pt. parcarile acoperite si reprezentantul ne-a spus ca, daca nu se strang semnaturile necesare din partea locatarilor (din totalul de 3 scari, cat are blocul, reiese ca, o scara nu e de acord) atunci nu se vor putea amplasa parcarile acoperite. Au fost depuse la As. de proprietari cererile si dupa strangerea semnaturilor cu acordul proprietarilor au iesit invingatori cei care nu si-au dat acordul pt. aceste parcari.
Intrebarea mea in aceasta privinta ar fi :
-Daca, parcarea unde parcam masinile, e domeniu public, de ce trebuie acordul tuturor locatarilor (celor 3 scari cat are blocul) ?
Multumesc anticipat.
szabyku, utilizator
Sigur ca la licitatie pot participa doar cei care doresc loc de parcare... mai ales ca in cazul adjudecarii unui asemena loc trebuie achitata o taxa anuala.
Trebuie sa mergeti la primarie sa va interesati de toate acestea si va lamuriti.