Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Sanatatea minorului si programul de vizita
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Sanatatea minorului si programul de vizita

Parintii divortati - minorul este luat bolnav de la mama in zilele de vizita (domiciliul la mama). Ca tata , pot retine minorul ,cu informarea prealabila a mamei , pana la terminarea tratamentului fara acordul mamei ? (avand in vedere ca sanatatea minorului primeaza !?) , demonstrand cu diagnosticul si medicamentatia recomandata de medic.
Nu, nu puteti retine minorul in afara programului convenit/dispus de instanta.

Intre parinti trebuie sa existe colaborare in interesul minorului. Prin urmare, daca ati mers la medic si are o medicatie recomandata o veti comunica mamei pt continuarea tratamentului in beneficiul copilului.

Racelile si bolile copilariei fac parte din dezvoltarea si cresterea copilului, fiind firesc ca minorii - la intrarea in colectivitate sau la schimbarea anotimpurilor - sa intampine alterari ale starii de sanatate (firesc in procesul de antrenare a sistemului imunitar) si nu e de dorit ca astfel de momente sa se constituie in motive de sicana/discutii intre parinti.
În primul rând, când copilul este bolnav, este recomandabil să nu fie mutat dintr-un loc în altul.În rest, aveţi mai sus răspunsul.
Daca l-ati putut lua bolnav, il puteti transporta si inapoi, chiar daca nu a terminat tratamentul.
Il puteti tine la dvs cu acordul mamei, altfel, nu. Poate ajungeti la intelegere.
si daca aduce saptamanal copilul bolnav (pentru ca e o mama inconstienta) si nu este la domiciliul declarat in instanta,ci la 300 km eu ce fac, imblnavesc copilul si astept pana merg iar in instanta ,sa mai astept iar luni de zile ???
Nu stiu ce sa faceti, ati putea incepe prin a da detalii despre situatia in sine, altfel primiti raspunsuri la intrebarile pe care le puneti, situatia dvs nu v-o poate ghici nimeni.