Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... modificare program lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

modificare program lucru

Pentru a modifica programul de lucru de la 8 ore la 6 ore pentru o salariata gravida este nevoie de o decizie/act aditional la cim sau se opereaza modificarea in revisal in baza raportului medicului? Multumesc.
Pe baza recomandarii medicale, se va intocmi un act additional.
OUG 96/2003
Art. 13
În baza recomandării medicului de familie, salariata gravidă care nu poate îndeplini durata normală de muncă din motive de sănătate, a sa sau a fătului său, are dreptul la reducerea cu o pătrime a duratei normale de muncă, cu menţinerea veniturilor salariale, suportate integral din fondul de salarii al angajatorului, potrivit reglementărilor legale privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale.

In REVISAL , se va opera reducerea timpului de munca.