Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inscrisuri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inscrisuri

Buna ziua, va rog sa ma lamuriti in limita posibilitatilor cu un raspuns. O persoana s-a prezentat in instanta cu un inscris in vederea dobandirii anumitor bunuri, la expertiza facuta s-a dovedit ca nu a fost semnat acel inscris de catre vanzator, deci a facut un fals.
In replica cumparatorul a facut plangeri penale pentru marturie mincinoasa la aproape toti martorii.
In speranta unui raspuns va multumesc.
Reveniti cu intrebarea, va rog!
Cum poti acuza martorii dintr-un proces de marturie mincinoasa inclusiv vanzator cand cumparatorul a falsificat semnatura vanzatorului, lucru dovedit prin expertiza(este vorba de un inscris de mana sub semnatura privata).Multumesc.
florin 71, utilizator
Puteti sa va inscrieti in fals in cadrul procesului.
In acest caz, procesul se suspenda si se trimite dosarul la parchet pentru efectuarea cercetarilor cu privire la inscrisul pe care il contestati.
Inca un raspuns va rog, cumparatorul(adica cel care a facut falsul) a cerut suspendarea procesului deoarece a facut plangeri penale martorilor pentru marturie mincinoasa. Se poate acuza martorii de asa ceva din moment ce inscrisul este fals.Va multumesc pentru raspuns.
Depinde ce au declarat martorii si pentru ce le-a fost facuta plangere, poate nu are legatura cu respectivul act fals si atunci pot fi acuzati.

daca se simt vinovati de ceva, martorii au posibilitatea, fara a avea nici o repercusiune, sa retracteze declaratia neconforma, daca o fac inainte de emiterea sentintei in respectivul dosar civil.
Cris1971, utilizator