avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu crestere copil tata - parinti divortati
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu crestere copil tata - parinti divortati

Buna ziua,

Spuneti-mi va rog daca exista hotarare judecatoreasca prin care se atesta divortul si tatal are voie sa vada copilul doua weekenduri pe luna , el mai are dreptul la luna de concediu crestere copil pana la implinirea de doi ani ?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:05, 28 Octombrie 2016
Da, are dreptul la asa ceva ...acordarea CCC nu este conditionata de faptul ca parintii trebuie sa fie casatoriti.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stimulent insertie vs. luna tatalui Kazfer Kazfer Copilul implineste 2 ani la data de 01.09.2017. Mama se afla in concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, pana la data de 01.08.2017, ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil tata AlexandraTudor AlexandraTudor Buna ziua, in cazul in care cei doi parinti au divortat in primul an de viata al copilului, mama fiind cea care a optat pentru concediul de crestere a ... (vezi toată discuția)
Viitor tatic analici analici Buna ziua Sotia mea este insarcinata,dupa nastere ea doreste ca dupa trei luni sa revina la serviciu si sa preiau eu sarcina de a sta acasa cu copilul ... (vezi toată discuția)