Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Scutire de impozit pe salariu pentru o persoana cu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Scutire de impozit pe salariu pentru o persoana cu handicap

Buna ziua

Din cauza unei spndilite anchilozante si a sacroileitei bilaterale acute, baiatul meu a primit certificat de handicap, gradul II, accentuat. Ni s-a spus ca pe langa alte drepturi, are dreptul sa fie scutit de impozitul pe salariu si i sa duca o copie dupa certificatul de handicap la HR. Intrebarea mea este: toata suma care i se oprea ca impozit ii va reveni lui? Sau o imparte cu firma la care lucreaza? am inteles ca aceasta scutire intra in vigoare de data eliberarii actului, nu depunerii la HR. Asa e?
In speranta primirii unui raspuns, va multumesc anticipat
In înţelesul art. 60 pct. 1 lit. a)-d) din Codul fiscal, scutirea de la plata impozitului pe venit se aplică pentru veniturile realizate începând cu data încadrării contribuabilului în gradul de handicap grav sau accentuat, conform documentelor justificative.

Pentru a beneficia de prevederile art. 60 pct. 1 din Codul fiscal contribuabilii au obligaţia de a depune, după caz, la organul fiscal competent sau la angajatorul/plătitorul de venituri documentele care atestă încadrarea în gradul de handicap grav sau accentuat. Documentele vor fi prezentate în original şi în copie, organul fiscal competent, angajatorul/plătitorul de venituri păstrând copia după ce verifică conformitatea cu originalul.
Multumesc pentru raspuns. Stiu prevederile legii. Ma interesa daca impozitul care i s-a oprit pana acum, ii revine angajatului.
I se va recalcula salariul , iar diferenta de bani o va primi salariatul.
Va multumesc pentru raspuns