Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... este suficient sa depun doar biletele la ordin?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

este suficient sa depun doar biletele la ordin?

O societate privata a vindut produse.A emis facturi. Cumparatorul a emis de valaorea acestor facturi bilete la ordin. O parte au fost refuzate la plata,altele sunt inca pentru a fi depuse la plata pentru a fi incasate.
Debitorul a intrat in insolventa.
Intrebarea mea este urmatoarea:
Este suficient sa depun doar biletele la ordin pt a ma inscrie la masa credala,daca acestea acopera creanta,sau trebuie sa depun si facturile ,avizile de insotire.
Ce ma sfatuiti.
Va multumesc mult.
Din moment ce biletele la ordin sunt instrumente de plata si dovedesc o creanta aspura celui care le-a emis, dupa pararea mea biletele la ordin sunt suficiente.
ContSters77883, utilizator
Va inscrieti in masa credala in baza biletelor la ordin. Oricum, societatea falimentara are o evidenta contabila preluata de lichidator. Puteti verifica daca este aceeasi creanta ...
E bine totusi sa puneti toate inscrisurile pe care va fundamentati cererea de inscriere la masa credala. Nu va prejudiciaza in niciun fel.