Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ajutorul de deces
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ajutorul de deces

Buna ziua, tatăl mai a murit acum 4luni intrun spital din Aiud.De atunci ma tot plimba de la un birou la altul pt ajutorul de deces,el nu muncea in momentul cand a murit deci nu era asigurat, dar a muncit o viata. După moartea lui mama a facut pensie de urmas cu cartea de munca a tatălui meu. Unde trebuie sa ma adresez, carei instituții. Mai mentionez ca acum 2 ani am avut un frate care sa spînzurat si el muncea la acea data, si era asigurat si nici lui nu o sa acordat ajutorul de deces. La Brăila soțul meu a avut 2 unchi care nu munceau si li sa acordat ajutorul de deces acum 2 luni, cum este posibil?
ajutorul de deces se poate da de la Casa de pensii in baza talonului de pensie+CF deces+factura cheltuieli daca era pensionar, de la locul de munca daca decedatul era angajat,daca decedatul nu avea calitatea de asigurat pot beneficia de ajutor rudele adica sotie copii, dar valoarea devine 1/2 din totalul care se acorda in mod normal.
Nu avea cupon de pensie ca nu era pensionar, dar a muncit o viata, doar in momentul decesului nu mai muncea din cauza ca se inbolnavise de plamani. De la casa de pensii ne-au spus ca nu ne poate da nimic ca nu era asigurat in mometul decesului, dar totusi curios caci sotiei o s-a facut pensie de urmas, nu a apucat sai vină decizia caci a murit.