avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Plati fara chitante
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Plati fara chitante

Vreau sa va relatez o problema Presedenitele asociatiei de locatari din blocul meu a mers la apa canal ilfov si a inchis conturi-le tuturor locatarilor fara acordul nostru si a deschis un cont unic pe tot blocul. Acesta doreste sa stranga banii de la fiecare locatar dar fara sa ofere niciun fel de chitanta, doreste sa stranga banii ``pe incredere``.As dori sa stiu daca este legal ce a facut aceasta persoana si cum as putea sa rezolv aceasta problema! Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: alexandradian_a@yahoo.com , utilizator 12:27, 29 Mai 2017


Despre ce conturi este vorba?
Atat timp cat este un cont personal,numai partile pot dispune modificarea sau inchiderea acestuia
Acesta doreste sa stranga banii de la fiecare locatar dar fara sa ofere niciun fel de chitanta, doreste sa stranga banii ``pe incredere``


Despre ce sume este vorba?
Daca exista incheiate conventii individuale,presedintele de asociatie nu mai are temei legal sa se implice in derularea acestora
Reveniti cu precizari
Este vorba despre contul de client pe care fiecare locatar l-a avut cu apa canal ilfov pe care presedintele asociatie le-a inchis fara sa intrebe si a deschis un singur cont sa vina o singura factura pe tot blocul,dorind ca el sa stranga banii de la fiecare locatar si sa plateasca aceasta factura,dar noi nu primim in schimb nicio chitanta cu care sa dovedim ca i-am platit acesti bani. Nu sunt sume foarte mari de banii 150 180 200 de lei. Va multumesc
In cauza fiind vorba despre contracte individuale furnizor-consumator,culpa principala revine furnizorului care a permis unui tert sa se implice si sa modifice documentele
Am inteles si cum as putea sa rezolv ava multumesc!
1. Mergeti la furnizor si discutati - sa se revina la situatia anterioara;
2. Nu platiti presedintelui nimic. Pana acum unde plateati? Probabil in contul furnizorului...
3. Discutati cu vecinii sa procedeze la fel.
Succes!

Alte discuții în legătură

Buna ziua , am o garsoniera pe care vreau sa o vand . nu mai ... simcroitoru simcroitoru Buna ziua , Am o garsoniera pe care vreau sa o vand . Nu mai avem asociatie de locatari de 4 ani de cand administratorul nu a mai venit , practic nu a mai ... (vezi toată discuția)
Parasire asociatie de locatari bodeacornell bodeacornell Buna ziua! As avea o intrebare, va rog: recent, in urma cu 2 ani, am cumparat un apartament cu programul Prima Casa intr-un bloc din Sighetu Marmatiei. La ... (vezi toată discuția)
Trei asociații de proprietari pe un singur branșament la apă. cum s-ar putea împărți cheltuielile în această situație? Ioan1988 Ioan1988 Buna ziua, referitor la situatia cu un singur bransament, am o speta: Exista 3 blocuri cu un singur bransament recunoscut de catre furnizorul de apa, ... (vezi toată discuția)