Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Plati fara chitante
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Plati fara chitante

Vreau sa va relatez o problema Presedenitele asociatiei de locatari din blocul meu a mers la apa canal ilfov si a inchis conturi-le tuturor locatarilor fara acordul nostru si a deschis un cont unic pe tot blocul. Acesta doreste sa stranga banii de la fiecare locatar dar fara sa ofere niciun fel de chitanta, doreste sa stranga banii ``pe incredere``.As dori sa stiu daca este legal ce a facut aceasta persoana si cum as putea sa rezolv aceasta problema! Va multumesc!

Despre ce conturi este vorba?
Atat timp cat este un cont personal,numai partile pot dispune modificarea sau inchiderea acestuia
Acesta doreste sa stranga banii de la fiecare locatar dar fara sa ofere niciun fel de chitanta, doreste sa stranga banii ``pe incredere``

Despre ce sume este vorba?
Daca exista incheiate conventii individuale,presedintele de asociatie nu mai are temei legal sa se implice in derularea acestora
Reveniti cu precizari
Este vorba despre contul de client pe care fiecare locatar l-a avut cu apa canal ilfov pe care presedintele asociatie le-a inchis fara sa intrebe si a deschis un singur cont sa vina o singura factura pe tot blocul,dorind ca el sa stranga banii de la fiecare locatar si sa plateasca aceasta factura,dar noi nu primim in schimb nicio chitanta cu care sa dovedim ca i-am platit acesti bani. Nu sunt sume foarte mari de banii 150 180 200 de lei. Va multumesc
In cauza fiind vorba despre contracte individuale furnizor-consumator,culpa principala revine furnizorului care a permis unui tert sa se implice si sa modifice documentele
Am inteles si cum as putea sa rezolv ava multumesc!
1. Mergeti la furnizor si discutati - sa se revina la situatia anterioara;
2. Nu platiti presedintelui nimic. Pana acum unde plateati? Probabil in contul furnizorului...
3. Discutati cu vecinii sa procedeze la fel.
Succes!