Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vechimea in munca doua contracte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vechimea in munca doua contracte de munca

freeelis a scris:

1. Orice salariat are dreptul de a muncii, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea (art. 35 alin. (1) din Codul muncii ).
Fac exceptie de la aceste prevederi situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.

Codul muncii nu face distinctia intre diferitele tipuri de contracte de munca care pot fi incheiate de o singura persoana si nici nu limiteaza numarul contractelor de munca incheiate de o singura persoana, astfel incat acestea pot fi, dupa caz, cu norma intreaga sau cu timp partial, pe perioada nedeterminata sau pe perioada determina, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator.

In speta, un salariat poate incheia mai multe c.i.m. cu acelasi angajator.

2. Vechimea in munca nu se cumuleaza, in schimb, pentru pensie se vor cumula veniturile din salarii realziate in baza celor doua c.i.m.

1 an de zile lucrat cu un singur c.i.m. = 1 an de zile lucrat cu mai multe c.i.m. in aceeasi perioada = 1 an de zile vechime in munca

Buna ziua! Ati precizat la pct. 2 urmatoarele: "...1 an de zile lucrat cu mai multe c.i.m. in aceeasi perioada = 1 an de zile vechime in munca" Ati putea motiva putin acest lucru? Am un salariat care solicita acordarea mai devreme a gradatiei tocmai pentru acest motiv, dar in sens contrar celor sustinute de dumneavoastra. Multumesc anticipat pentru amabilitate.
Este o logica simpla: 1 an inseamna 365 de zile , daca am doua c.i.m. in acest interval de timp, nu pot avea 365 x 2 = 730 de zile lucrate in aceeasi perioada.

Altfel spus, nu se poate solicita ca pentru 2 c.i.m. lucrate in aceeasi perioada sa se ia in calcul dublu perioadei lucrate.