Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Unirea a doua apartamente
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Unirea a doua apartamente

Buna ziua, in viitorul nu foarte indepartat s-ar putea sa achizitionez apartamentul vecin. As vrea sa le unesc. Peretele prin care vreau sa fac aceasta unificare a apartamentelor este de rezistenta din holul unuia in holul celuilalt. Eu vreau sa fac o gaura cat sa incapa o usa de 80-85 cm latime (nu imi trebuie de 90). Vreau sa fac proiect calumea cu grinzi in i sau cum le zice, cu armatura din pereti sudata de aceste grinzi, chiar si jos vreau sa pun o grinda (chiar daca fac treapta nu ma joc cu siguranta). Deci vreau sa fac totul cat se poate de sigur si legal pt. ca in caz de cutremur blocul ala se va prabusi si peste mine si familia mea, pe langa ceilalti locatari nevinovati. Desigur proiectul nu o sa il fac eu ci un ing constructor autorizat. Intrebarea mea este: In cazul in care reusesc sa cumpar apartamentul vecin, si vreau sa il unesc trebuie si aprobarea vecinilor? Nu de alta dar am vreo 2 Gigi Contra si 2-3 de care nu dai veci (sunt plecati, au ap. inchiriate). In plus inca unul s-ar putea sa se razbune, locatarii (inclusiv noi) nefiind de acord in trecut sa ii dam pe gratis podul (tot podul) sa isi faca el mansarda (cum i-a si trecut prin cap nu stiu, dar asta e alta poveste). Va multumesc pt raspunsuri.
Buna ziua,
Nu stiu daca am inteles bine cand ati spus:
De regula astfel de modificari care sunt dorite initial de proprietar,la un momentdat cu ocazia eventualei instrainari obliga la readucerea la forma anterioara interventiei la constructie concomitent cu refacerea documentelor fiecarui apartament

Daca unesc 2 apartamente, am autorizatie de constructie si depun noile documente la OCPI, in caz ca ma hotarasc sa vand e nevoie sa refac cele 2 apartamente? Mi se pare ciudat din moment ce eu am facut modificarile acelea cu autorizatie de construcitie si am actualizat documentele.
Multumesc.

ynocentta a scris:

Atat tump cat se realizeaza proiect tehnic si se obtine acordul asociatiei de proprietari nu mai este necesar acordul individual al vecinilor care in majoritatea cazurilor nu sunt de specialitate tehnica in rezistenta constructiilor
Supa executarea modificarii,este necesar sa informati oficial aat ocpi cat si asociatia de proprietari-depunand documentele justificative
De regula astfel de modificari care sunt dorite initial de proprietar,la un momentdat cu ocazia eventualei instrainari obliga la readucerea la forma anterioara interventiei la constructie concomitent cu refacerea documentelor fiecarui apartament

Daca modificarile sunt cuprinse in cartea funciara nu se revine la stadiul initial.