avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... CEDO - iincalcarea dreptului la proprietate, drepturi ...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

CEDO - iincalcarea dreptului la proprietate, drepturi salariale

Este valid urmatorul rationament, pe care il includ in plangerea la CEDO?
Mi-au fost incalcate atat dreptul la un proces echitabil si dreptul la viata privata... si arat cum.
Dar si dreptul la proprietate, prev. protocol 1 art. 1
Practica Curtii include drepturile salariale in sfera bunurilor protejate de Conventie.
Legislatia romana prevede la art. 80 alin (1) si (2) Codul Muncii, In cazul in care concedierea a fost efectuata in mod netemeinic sau nelegal, instanta va dispune anularea ei si va obliga angajatorul la plata unei despagubiri egale cu salariile indexate, majorate si reactualizate si cu celelalte drepturi de care ar fi beneficiat salariatul. La solicitarea salariatului instanta care a dispus anularea concedierii va repune partile in situatia anterioara emiterii actului de concediere.
Procedura de judecata mi-a incalcat dreptul la un proces echitabil si dreptul la viata privata. Daca acestea mi-ar fi fost respectate, ar fi urmat anularea concedierii, ca nelegale si netemeinice, cu reintegrare si plata drepturilor cuvenite.
Esecul statului de a-mi proteja drepturile fundamentale a condus asadar si la lezarea dreptului de proprietate, intrucat nu am putut beneficia de respectivele masuri compensatorii, care mi s-a fi cuvenit daca procedura de judecata ar fi respectat drepturile mele fundamentale si ar fi anulat concedierea ilegala.
Cel mai recent răspuns: aidu , utilizator 11:56, 8 Decembrie 2016
Daca e vorba de chestiunea cu scutirea medicala, ma tem ca nu v-a fost incalcat niciun drept al omului. Drepturile omului nu sunt absolute, ci exista in relatie cu obligatii rezonabile dintr-o societate democratica si alte drepturi (ale altora).
Ultima modificare: Joi, 1 Decembrie 2016
tgeorgescu, utilizator
Nu! Este alta chestiune. Acum intreb despre dreptul la proprietate.

Indiferent daca dvs. considerati ca mi-a fost incalcat sau nu dreptul la un proces echitabil.

Intreb asa: daca nu mi-ar fi fost incalcat dreptul la un proces echitabil, atunci as fi castigat procesul.
Daca as fi castigat procesul, atunci mi s-ar fi cuvenit o suma de bani compensatie pt concedierea ilegala.
Aceasta compensatie ar fi fost proprietatea mea.

De vreme ce mi-a fost incalcat dreptul la un proces echitabil, mi-a fost lezat astfel si dreptul la proprietate.

Intrebarea mea este daca pot sa deduc pretentia asta la CEDO.
Daca e corecta dpdv teoretic, nu dpdv practic, daca chiar mi-a fost incalcat dreptul sau nu.
Sa fac si o paranteza: bizar imi pare ca mai ganditi cateodata... deci dreptul salariatului la viata privata nu este absolut, ci exista in relatie cu obligatii rezonabile dintr-o societate democratica si drepturile altora... dar moftul la proprietate al angajatorului este absolut, si calca in picioare viata privata a angajatilor :)
Plus ca mai e faza cu maxim sase luni dupa epuizarea cailor ordinare de atac. Plangerea penala contra judecatoarei si apelul la casarea acestei plangeri nu sunt cai ordinare de atac.

Plus ca trebuia sa fi depus diligente pe aceste cai, iar depasirea termenului legal ar arata ca de fapt este vina dvs. ca nu ati depus diligente la timp.
Ultima modificare: Joi, 1 Decembrie 2016
tgeorgescu, utilizator
Va rog, concentrati-va asupra intrebarii! N-are nicio legatura cu judecatoarea sau recursul in casatie :)
E o intrebare privitoare la admisibilitatea unui capat de cerere la CEDO!!

Alte discuții în legătură

Obiectul cererii la cedo masayoshi masayoshi La punctul V in model, \"EXPUNEREA OBIECTULUI CERERII\", se trec asteptarile in urma judecatii CEDO, adica cererile vizand daunele morale si materiale si ... (vezi toată discuția)
Procedura cedo danamatea danamatea va rog sa-mi spuneti care sunt pasii de urmat pt a ataca o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila la cedo. mentionez ca este vorba despre un ... (vezi toată discuția)
Pot da statul roman in judecata la cedo adrian976 adrian976 Buna ziua.Am un Srl,momentan suspendat.in urma cu 6 ani am fost pacalit de catre o societate comerciala care a luat marfa de la mine si a achitat cu un Cec ... (vezi toată discuția)