Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca cu timp partial
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca cu timp partial

buna ziua, in cazul in care sunt angajata cu timp normal de lucru(8h/zi) si doresc sa lucrez si suplimentar dar la un alt angajator, as dori sa stiu care este minimul si maximul de ore/zi pe care le-as putea presta .
fractiunea minima este de 2 ore zilnic.
nu ese reglementat, doar sa nu aveti contracte care depsesc cumulate 24 de ore pe zi... ar fi cam mult...

poate fi si 1 ora pe saptamana,
nu mai exista acel minim de 2 0re de mult..
Gratiela Ratiu, Consultant resurse umane
am inteles minim...dar maxim...adica pe mine m-ar interesa daca in CIM cu timp partial as putea avea 6 ore / zi . 8+6= 14 ore /zi. Credeti ca I.T.M-ul ar accepta varianta asta?
ceva trebuie sa fie reglementat un min. si un maxim... pt.ca in codul muncii este specificat si ceva in leg. cu timpul de repaus
minimul reglementat de Codul muncii este de 2 ore zilnic, maximul poate sa fie... numai daca va tin ...puterile. puteti lucra 14 ore zilnic, 8 ore ca norma de baza+ 6 ... sau mai multe suplimentar. va doresc sanatate si ... putere de munca!