Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca cu timp partial
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca cu timp partial

buna ziua, in cazul in care sunt angajata cu timp normal de lucru(8h/zi) si doresc sa lucrez si suplimentar dar la un alt angajator, as dori sa stiu care este minimul si maximul de ore/zi pe care le-as putea presta .
Tot ceea ce este reglementat in codul muncii, referitor la timpul de munca, repaus etc, se refera la un singur contract de munca.
Legal vorbind, intrucat legea nu distinge in acest sens, dvs puteti incheia si 3 contracte de munca cu 8 ore/zi.
Socotind omeneste, nu stiu daca cineva ar rezista unui asemenea ritm.
Prin urmare, sunteti singura persoana care poate aprecia cat timp poate munci intr-o zi, la angajatori diferiti.
ContSters70514, utilizator
Nu exista in lege prevazut un minim si maxim in privinta CIM cu timp partial, minimum fiind lasat la libera alegere, iar maximum fiind mai putin de 8 ore/zi pentru a nu fi confundat cu norma intreaga de 8 h/zi.