Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita anaf din cont alocatii copil
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita anaf din cont alocatii copil

Buna ziua.
Am o datorie la ANAF ca persoana fizica. Organul fiscal a pus poprire pe conturi bancare. Banca a platit o parte din poprire din banii proveniti din alocatii pt copii.
Sunt obligati sa imi restituite acesti bani anaf desi eu nu am acoperit datoria si in evidentele anaf figurez cu datorii?
Va multumesc.
Potrivit art.729(7)NCPC "Alocatiile de stat si indemnizatiile ptr.copii ,..........nu pot fi urmarite pentru niciun fel de datorii." ca atare, ANAF ar trebui sa va restituie sumele respective, fiind poprite nelegal.
Ca să evitați astfel de neplăceri și în viitor, mergeți și faceți cerere să vă trimită alocația copiilor prin poștă.
Mergeți la bancă și puneți-le în vedere să nu mai vireze banii care reprezintă alocațiile copiilor, ci prin casierie să va elibereze sumele respective.
Și BANCA este foarte, foarte..., vinovată, și drept consecință, trebuie să vă piardă de client.
Prin Poșta Română veți avea garanție și siguranță 100%.