Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... verde intermitent pierde prioritatea cand?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

verde intermitent pierde prioritatea cand?

Sunt doua masini din sens opus fiecare pe un drum cu prioritate amandoua .Exista doua benzi pentru fiecare pe directia de mers.Unul dintre ei se incadreaza pe banda doi pentru viraj la stanga asteptand culoarea verde.Celalalt are si el semafor dar este situat in banda unu si vrea sa faca la dreapta avand verde intermitent.
Care trece primul ?
Art 2 spune clar ca vehicolul care vireaza stanga pierde prioritatea fata de cel de pe sens opus.
Art 59 spune clar cedeaza pietonilor si vehiculelor care au acest drep.
CARE SUNT ACESTE VEHICOLE ?
Parerea mea cand patrunzi de pe un drum fara prioritate verdele intermitent cedeaza.
cand patruzi de pe un drum principal pe unul secundar ai prioritate.
Cum sa pierzi prioritate de dreapta ? Stiam doar in sens giratoriu unde exista semnul aditional.
Este adevarat ca verdele intermitent este mai slab ca verdele dar cand patrunzi in intersectie nu cand iesi prin dreapta
De unde stie cel din sens opus ca virand la stanga nu incalca art.2 nestiind ca celalalt are intermitent .
Rog pe cineva care preda legislatie sa lamureasca!
Era mai bine daca legea spunea :VERDELE INTERMITENT CEDEAZA ORICAND IN ORICE SITUATIE Legislatia mai spune si ca in momentul schimbarii directiei prin viraje (stanga,dreapta sau intoarcere) va pierdeti orce prioritate chiar daca culoarea verde a semaforului electric ati permite asta deci trebuia aplicata legea prioritatii de dreapta..
Uite niste situatii in care pierzi prioritatea
Alte cazuri de pierdere a prioritatii:
1. Vehiculele care circula din stinga , fata de cele care circulă din dreapta într-o intersecţie
nedirijată sau cu sens giratoriu şi în toate cazurile de egalitate
2. Vehiculele care întîlnesc unul din indicatoarele “Oprire” sau “Cedează trecerea” fată de
vehiculele care circulă pe drum prioritar , indiferent din ce parte circulă
3.Vehiculele care întîlnesc indicatorul “Prioritate pentru circulaţia din sens invers” faţă de
vehiculele care circulă din sens opus
4. Vehiculele care întâlnesc autovehiculele poliţiei , pompierilor , jandarmilor în misiune,
salvării când se deplasează la intervenţie precum şi ale SRI şi SPP, M.J., Procurorilor
criminalisti în orice situaţie le întâlnesc , precum şi tramvaiele in mers numai in intersecţii
nedirijate sau cu sens giratoriu, ori în caz de egalitate
5. Vehiculele care pornesc de pe loc sau care ies din curţi , ganguri , garaje sau locuri de
parcare , faţă de toate vehiculele aflate în mers pe drumul public , indiferent din ce parte
vin (cu exceptia mijoacelor de transport in comun ce se pun in miscare din alveole)
6. Vehiculele care schimba banda de circulaţie , faţă de vehiculele care circulă pe banda pe
care vor să intre
7. Vehiculele care execută virajul la stinga faţă de cele care vin din sens opus (daca se află în
situaţie de egalitate, inclusiv tramvaiele)
8. Vehiculele care execută o manevră de întoarcere, faţă de cele care se află în mers
pe drumul pubilc , indiferent din ce parte vin
.
florinnel, utilizator
Ba va ceda cyan, pt ca ambii au verde si asta care face stanga pierde prioritatea, va ceda tuturor care vin din dreapta fie ca merg inainte, fie ca fac dreapta.
gi-jane2 a scris:

ambii au verde

Nu este asa, cel care face stanga are verde iar celalalt din sens pus care face dreapta are verde intermitent.

Art 133 este destul de clar, conducatorii vehiculelor care au verde intermitent sunt obligaţi să acorde prioritate de trecere participanţilor la trafic cu care se intersectează şi care circulă conform semnificaţiei culorii semaforului care li se adresează.

Mai babeste, verde "permanent" are prioritate fata de verde "intermitent"!:)

Daca aveti verde intermitent di intentionati sa faceti dreapta iar din fata vine o masina care schimba directia de mers spre stanga si are verde nu va recomand sa nu ii acordati prioritate!
Veti ramane fara permis si cu plata reparatiei masinii proprii.
Ala care face stanga nu merge inainte.. , facand stanga cedeaza oricui care ii vine din dreapta!
Care intermitent mai are cel care face dreapta cyan, ca s-a dat verde ?
Omul zice ca nu exista semafor separat pt stanga ..
, daca ar fi avut, sigur ca cel care facea stanga era pe verde si cel care vira dreapta, avea inca rosu pt inainte si verde doar cel intermitent si abia atunci trebuia sa cedeze.
gi-jane2, moderator
florinnel a scris:

Sunt doua masini din sens opus fiecare pe un drum cu prioritate amandoua .Exista doua benzi pentru fiecare pe directia de mers.
Unul dintre ei se incadreaza pe banda doi pentru viraj la stanga asteptand culoarea verde.
Celalalt are si el semafor dar este situat in banda unu si vrea sa faca la dreapta avand verde intermitent.

Care trece primul ?

Nu zice ca nu are semafor separat pentru stanga, zice ca asteapta culoarea verde iar celalalt are verde intermitent!

De ce asteapta?
Exista un singur raspuns, are rosu!
Si atunci nu are de ce sa ii cedeze trecerea aluia cu intermitent. Cand se face la el verde atunci verdele intermitent devine permanent.

In acest caz este simplu, cel care are verde intermitent face dreapta dupa ce acorda prioritate celor cu care se intersecteaza, adica pietonilor si celor care vin din stanga lui.

Cel care asteapta verde asteapta pana se face verde si apoi acorda prioritate de dreapta celor care vin din directia semaforului cu verde intermitent pentru simplu motiv ca verdele intermitent a devenit verde permanent.

Sper sa ne lumineze @florinnel ce a vrut sa spuna cu asteptatul si despre culoarea pe care o are cel care vrea sa faca stanga.
cyan, moderator

Cel care asteapta verde asteapta pana se face verde si apoi acorda prioritate de dreapta celor care vin din directia semaforului cu verde intermitent pentru simplu motiv ca verdele intermitent a devenit verde permanent.

Pai si atunci? despre ce vorbim ?
Inca o data, omul zice ca nu exista ( ca am intrebat naiba mai sus), doua semafoare pe sens, adica unul pt inainte si unul de stanga , ci unul singur, cand se da verde pleaca si ala care face stanga si ala care merge inainte si unul care face dreapta. Iar cand asta face stanga pe verde, si ala de pe contrasens are tot verde de-a binelea si asta care face stanga cedeaza tuturor celor care vin din drepta indiferent unde se duc.
Mai avem situatia atunci cand pleaca pe verde , ca cedand trecerea celor care vin din dreapta sa se faca rosu si atunci sigur ca ala care ramane cu verde pe intermitent sa ii cedeze astuia trecerea care ii vine din stanga ca practic a dat verde celor din spate.
Hai Cyan ca ne contrazicem aiurea ca ambii zicem acelasi lucru.