Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... verde intermitent pierde prioritatea cand?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

verde intermitent pierde prioritatea cand?

Sunt doua masini din sens opus fiecare pe un drum cu prioritate amandoua .Exista doua benzi pentru fiecare pe directia de mers.Unul dintre ei se incadreaza pe banda doi pentru viraj la stanga asteptand culoarea verde.Celalalt are si el semafor dar este situat in banda unu si vrea sa faca la dreapta avand verde intermitent.
Care trece primul ?
Art 2 spune clar ca vehicolul care vireaza stanga pierde prioritatea fata de cel de pe sens opus.
Art 59 spune clar cedeaza pietonilor si vehiculelor care au acest drep.
CARE SUNT ACESTE VEHICOLE ?
Parerea mea cand patrunzi de pe un drum fara prioritate verdele intermitent cedeaza.
cand patruzi de pe un drum principal pe unul secundar ai prioritate.
Cum sa pierzi prioritate de dreapta ? Stiam doar in sens giratoriu unde exista semnul aditional.
Este adevarat ca verdele intermitent este mai slab ca verdele dar cand patrunzi in intersectie nu cand iesi prin dreapta
De unde stie cel din sens opus ca virand la stanga nu incalca art.2 nestiind ca celalalt are intermitent .
Rog pe cineva care preda legislatie sa lamureasca!
Era mai bine daca legea spunea :VERDELE INTERMITENT CEDEAZA ORICAND IN ORICE SITUATIE Legislatia mai spune si ca in momentul schimbarii directiei prin viraje (stanga,dreapta sau intoarcere) va pierdeti orce prioritate chiar daca culoarea verde a semaforului electric ati permite asta deci trebuia aplicata legea prioritatii de dreapta..
Uite niste situatii in care pierzi prioritatea
Alte cazuri de pierdere a prioritatii:
1. Vehiculele care circula din stinga , fata de cele care circulă din dreapta într-o intersecţie
nedirijată sau cu sens giratoriu şi în toate cazurile de egalitate
2. Vehiculele care întîlnesc unul din indicatoarele “Oprire” sau “Cedează trecerea” fată de
vehiculele care circulă pe drum prioritar , indiferent din ce parte circulă
3.Vehiculele care întîlnesc indicatorul “Prioritate pentru circulaţia din sens invers” faţă de
vehiculele care circulă din sens opus
4. Vehiculele care întâlnesc autovehiculele poliţiei , pompierilor , jandarmilor în misiune,
salvării când se deplasează la intervenţie precum şi ale SRI şi SPP, M.J., Procurorilor
criminalisti în orice situaţie le întâlnesc , precum şi tramvaiele in mers numai in intersecţii
nedirijate sau cu sens giratoriu, ori în caz de egalitate
5. Vehiculele care pornesc de pe loc sau care ies din curţi , ganguri , garaje sau locuri de
parcare , faţă de toate vehiculele aflate în mers pe drumul public , indiferent din ce parte
vin (cu exceptia mijoacelor de transport in comun ce se pun in miscare din alveole)
6. Vehiculele care schimba banda de circulaţie , faţă de vehiculele care circulă pe banda pe
care vor să intre
7. Vehiculele care execută virajul la stinga faţă de cele care vin din sens opus (daca se află în
situaţie de egalitate, inclusiv tramvaiele)
8. Vehiculele care execută o manevră de întoarcere, faţă de cele care se află în mers
pe drumul pubilc , indiferent din ce parte vin
.
florinnel, utilizator
Am ajuns sa facem filozofia culorilor!

De fapt florinel vroia sa afle "verde intermitent pierde prioritatea cand?'"

Iar raspunsul este simplu, NU PIERDE PRIORITATEA pentru ca NU ARE PRIORITATE NICIODATA.

In art. 133 scrie clar, cei care au verde intermitent sunt obligaţi să acorde prioritate de trecere participanţilor la trafic cu care se intersectează şi care circulă conform semnificaţiei culorii semaforului care li se adresează. Adica sunt obligati sa acorde prioritate tuturor participantilor la trafic.

Prin urmare, nu au ce prioritate sa piarda!

HG1391
Art. 133. – În cazul prevăzut la art. 51 alin. (2), conducătorii vehiculelor sunt obligaţi să acorde prioritate de trecere participanţilor la trafic cu care se intersectează şi care circulă conform semnificaţiei culorii semaforului care li se adresează.

Art. 51. – (1) Semnalul de culoare verde permite trecerea.
(2) Când semaforul este însoţit de una sau mai multe lămpi care emit lumina intermitentă
de culoare verde sub forma uneia sau unor săgeţi pe fond negru către dreapta, acestea
permit trecerea numai în direcţia indicată, oricare ar fi în acel moment semnalul în funcţiune
al semaforului.
cyan, moderator
cyan a scris:

Am ajuns sa facem filozofia culorilor!

De fapt florinel vroia sa afle "verde intermitent pierde prioritatea cand?'"

Iar raspunsul este simplu, NU PIERDE PRIORITATEA pentru ca NU ARE PRIORITATE NICIODATA.

De fapt florinel a pus alta intrebare , noi la aia raspundem.

Sunt doua masini din sens opus fiecare pe un drum cu prioritate amandoua .Exista doua benzi pentru fiecare pe directia de mers.Unul dintre ei se incadreaza pe banda doi pentru viraj la stanga asteptand culoarea verde.Celalalt are si el semafor dar este situat in banda unu si vrea sa faca la dreapta avand verde intermitent.
Care trece primul ?

iar raspunsul e ca cel care face dreapta va trece primul in aceasta situatie , asa cum s-a prezentat pt ca are verde ca si cel care face stanga si e obligat sa ii dea prioritate de dreapta.

Bravo d-le @grosu !

daca vreti ca cel care face stanga sa aiba prioritate, puneti-i alora care merg inainte rosu si verde separat pt cei de stanga.

[formatare text]
Admin, administrator
~ Conținut șters la cerere ~
Bună ziua. Se pot atașa poze cu intersecția respectivă din toate sensurile de mers. Google street view. Atunci toată lumea se lămurește.
Art. 133 este interpretat gresit, intersectarea celui cu verde intermitent cu cei din intersectie se face doar atunci cind e rosu pe sensul din care vine cel cu verde intermitent. Adica in intersectie circula din stinga vehicule care au intrat pe verde din sensul perpendicular, sau se afla pietoni in traversare.

Intrebarea initiala insa (cea pusa de florinnel) vine dintr-o obsesie mai veche a unor soferi teribilisti(nu florinnel), care au inventat de citiva ani o noua teorie, cum ca, daca intr-o intersectie intra in acelasi timp doua vehicule, unul care face dreapta si celalalt, pe contrasens,care face stinga, cel cu dreapta avind un verde clipitor, "oponentul" cu manevra la stinga, care e pe verde "plin" ar fi prioritar.

Asta ar duce, in primul rind la o incalcare grava a art. 59 aliniatul 2, din OUG 195/2002. Legea e clara, in orice intersesctie manevra la stinga e pierzatoare de prioritate. Nu exista interpretare aici.

Dar hai sa lasam legile aici si sa folosim un pic logica. Cind tu, conducator auto, intri pe culoarea verde a semaforului in intersectie, de unde iti dai seama ca pe partea cealalta e un semafor care are o lampa atasata, cu verde clipitor ? In primul rind ar fi o timpenie colosala sa faci asa ceva, sa analizezi chestiunea in mijlocul intersectiei, blochezi traficul. In al doilea rind, pot sa pariez cu oricine ca in 90 % din cazuri nici n-o sa remarci pe cealalta parte lampa suplimentara (am verficat asta la mine in oras). Semaforul normal este atasat pe un stilp, in lateral, iar lampa vine in dreapta, exact in dreptul stilpului si nu se vede absolut deloc din partea cealalta.

Prin urmare, daca legiuitorul ar fi dorit sa faca verdele la stinga mai "tare" decit cel clipitor la dreapta simultan, ar fi avut grija sa prevada o asemenea tarasenie, cum sa identifici cazul cind cel la dreapta face manevra pe un verde la fel de "tare" ca oponentul sau (adica nu exista lampa suplimentara cu verde clipitor dreapta),

Asa ca nu va mai bateti capul cu prostia verde plin vs verde clipitor, aveti lucruri mai bune de facut.

Drumuri bune !