Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Copii legalizate si cazier pentru administratii ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Copii legalizate si cazier pentru administratii publice LOCALE

Buna ziua,
trebuie sa depun un dosar la Directia Generala de Asistenta Sociala si Protectia Copilului - Galati si mi se cer multe documente logalizate (certificat casatorie, certificat nastere, contract casa), cazier cat si 2 declaratii legalizate.
Aducandu-le la cunostinta OUG 41/2016 mi s-a raspund ca aceasta ordodanta se aplica "doar administratiei publice centrale", ei fiind administratie LOCALA nu intra sub incidenta acestei OUG.
Va rog sa ma lamuriti si pe mine.
Va multumesc
Intr-adevar, dintr-o scapare (sau nu) a Guvernului, OUG 41/2016 se refera doar la institutiile publice si organele de specialitate ale administratiei publice centrale. Acum, banuiesc ca fiecare minister in parte avea posibilitatea sa adopte un Ordin pentru institutiile din subordine, prin care sa elimine birocratia aferenta, pentru ca, serviciile publice la care face referire Ordonanta nu le ofera Ministerele ci tocmai serviciile publice subordonate, la nivelul judetelor si localitatilor din tara...