Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Registru unic de control pfa
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Registru unic de control pfa

Este obligatoriu registru unic de control la un pfa cu activitate taxi ? Eu stiam ca nu si acum cand am dat drumu la activitate si am fiscalizat casa de marcat. Am intrebat si au spus ca eram obligat in 30 de zile de la infiintare sa il achizitionez. Si ca ma vor sanctiona cu o amenda de 500 lei 250 in 24 de ore.
Prevederi legale în materie

LEGE nr. 252 din 10 iunie 2003
privind registrul unic de control
Articolul 1
(1) Contribuabilii, persoane juridice înregistrate la Oficiul Naţional al Registrului Comerţului, autorizate potrivit legii, au obligaţia sa ţină registrul unic de control.
(2) Celelalte categorii de contribuabili pot tine registrul unic de control, în funcţie de opţiunea acestora.

Articolul 6
(1) Registrul unic de control se eliberează, contra cost, de direcţiile generale ale finanţelor publice din raza teritorială unde îşi are sediul social contribuabilul, pe baza certificatului de înregistrare, în cazul comercianţilor, şi pe baza certificatului de înregistrare fiscală, în cazul celorlalte categorii de contribuabili.
(2) În termen de 30 de zile de la data intrării în vigoare a prezentei legi, contribuabilii vor achizitiona registrul unic de control de la direcţiile generale ale finanţelor publice prevăzute la alin. (1).
(3) Contribuabilii nou-infiintati sunt obligaţi ca, în termen de 30 de zile de la data înregistrării, sa achizitioneze registrul unic de control.

Articolul 7
Constituie contravenţii următoarele fapte:
a) neachizitionarea registrului unic de control de la direcţiile generale ale finanţelor publice din raza teritorială unde îşi are sediul social contribuabilul, în termenul prevăzut la art. 6 alin. (2) şi (3);
b) neprezentarea registrului unic de control la solicitarea organelor de control specializate, potrivit prevederilor art. 3 alin. (1).

Articolul 8
(1) Contravenţiile prevăzute la art. 7 se sancţionează cu amendă după cum urmează:
a) de la 500 lei la 1000 lei, pentru fapta prevăzută la lit. a);
b) de la 1000 lei la 2000 lei, pentru fapta prevăzută la lit. b).
dolimp a scris:

Prevederi legale în materie

LEGE nr. 252 din 10 iunie 2003
privind registrul unic de control
Articolul 1
(1) Contribuabilii, persoane juridice înregistrate la Oficiul Naţional al Registrului Comerţului, autorizate potrivit legii, au obligaţia sa ţină registrul unic de control.
(2) Celelalte categorii de contribuabili pot tine registrul unic de control, în funcţie de opţiunea acestora.

Articolul 6
(1) Registrul unic de control se eliberează, contra cost, de direcţiile generale ale finanţelor publice din raza teritorială unde îşi are sediul social contribuabilul, pe baza certificatului de înregistrare, în cazul comercianţilor, şi pe baza certificatului de înregistrare fiscală, în cazul celorlalte categorii de contribuabili.
(2) În termen de 30 de zile de la data intrării în vigoare a prezentei legi, contribuabilii vor achizitiona registrul unic de control de la direcţiile generale ale finanţelor publice prevăzute la alin. (1).
(3) Contribuabilii nou-infiintati sunt obligaţi ca, în termen de 30 de zile de la data înregistrării, sa achizitioneze registrul unic de control.

Articolul 7
Constituie contravenţii următoarele fapte:
a) neachizitionarea registrului unic de control de la direcţiile generale ale finanţelor publice din raza teritorială unde îşi are sediul social contribuabilul, în termenul prevăzut la art. 6 alin. (2) şi (3);
b) neprezentarea registrului unic de control la solicitarea organelor de control specializate, potrivit prevederilor art. 3 alin. (1).

Articolul 8
(1) Contravenţiile prevăzute la art. 7 se sancţionează cu amendă după cum urmează:
a) de la 500 lei la 1000 lei, pentru fapta prevăzută la lit. a);
b) de la 1000 lei la 2000 lei, pentru fapta prevăzută la lit. b).

un pfa pentru alte activitati de invatamant (meditatii) necesita registrul unic de control?
Da.
Conform art.2, lit.i) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr.44/2008 privind desfăşurarea activităţilor economice de către persoanele fizice autorizate, întreprinderile individuale şi întreprinderile familiale modificată şi aprobată prin Legea nr.182/2016, persoana fizică autorizată este întreprinderea economică, fără personalitate juridică, organizată de o persoană fizică ce foloseşte, în principal, forţa sa de muncă.

În consecinţă, PFA, neîndeplind condiţia de a fi persoană juridică, nu este obligată să ţină registrul unic de control, ci îl poate ţine prin opţiune.

Registrul unic de control este, de asemenea, opţional pentru profesiile liberale.
E o opinie cu care sunt de acord, dar nu cred ca raspunsul meu e gresit; forma de organizare tip PFA, cu variatiile sale, e o combinatie necesara intre PF si PJ.

O sa studiez cu atentie actul care stabileste necesitatea(?) unui registru unic de control.