Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA , registrul unic de control
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA , registrul unic de control

PFA , registru unic de control

Buna ziua,

Ce se intampla daca nu am achizitionat registrul unic de control in termen de 30 de zile?
Eu stiam ca nu este obligatoriu acest registru.

Multumesc
Bună ziua,

Potrivit art. 1 din Legea nr. 252/2003: „(1)Contribuabilii, persoane juridice înregistrate la Oficiul Naţional al Registrului Comerţului, autorizate potrivit legii, au obligaţia să ţină registrul unic de control.” coroborat cu art. 6 alin. 3: „Contribuabilii nou-înfiinţaţi sunt obligaţi ca, în termen de 30 de zile de la data înregistrării, să achiziţioneze registrul unic de control.”

Neachiziționarea registrului unic de control, precum și neprezentarea acestuia la solicitarea organelor de control specializate constituie contravenții și se sancționează cu amendă.