Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Sancțiunile pentru ca am uitat sa achizitionez ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Sancțiunile pentru ca am uitat sa achizitionez registrul ujic de control?

Bună ziua, care sunt sancțiunile pentru ca am uitat sa achizitionez registrul unic de control pentru un S.r.l. nou infiintat fara activitate si au trecut cele 30 de zile, se poate obtine doar un avertisment, daca nu, cat este amenda? Multumesc!
george-neagu, moderator
Legea nr.252 din 10 iunie 2003 privind registrul unic de control
Art. 7. - Constituie contravenţii următoarele fapte:
a) neachiziţionarea registrului unic de control de la direcţiile generale ale finanţelor publice din raza teritorială unde îşi are sediul social contribuabilul, în termenul prevăzut la art. 6 alin. (2) şi (3);
....

Art. 8. - (1) Contravenţiile prevăzute la art. 7 se sancţionează cu amendă după cum urmează:
a) de la 500 lei la 1000 lei, pentru fapta prevăzută la lit. a);
....
Pe site-ul Camerei Deputatilor am vazut alte cifre, de aceea imi faceam griji

Art. 8. - (1) Contravenţiile prevăzute la art. 7 se sancţionează cu amendă după cum urmează:
a) de la 5.000.000 lei la 10.000.000 lei, pentru fapta prevăzută la lit. a);
b) de la 10.000.000 lei la 20.000.000 lei, pentru fapta prevăzută la lit. b).
Daca aplicati denomirea , potrivit OUG 47/2005, va reiesi 500 lei ...1000 lei ...