Forum Bani şi Afaceri ... Bursa de valori Dividende neridicate de 15 ani
Discuție deschisă în Bursa de valori

Dividende neridicate de 15 ani

Bună seara.Parintii mei sunt decedați de 12 ani și au avut acțiuni la SIF II Moldova.In actele pe care le am,exista si o procura speciala din care reiese ca le va administra o alta persoana.Mentionez ca dețin actul în original al acțiunilor respective.
Intrebare: Se mai pot ridica dividendele după atâta timp?
Va poate fi opusa prescriptia extinctiva, adica stingerea dreptului material la actiune care nu a fost exercitat in termen de 3 ani de la scadenta platii respectivelor dividende.
Trebuie sa fi fost dezbatuta mostenirea iar cel care a preluat acele actiuni trebuie sa trimita copii dupa acte ca sa se opereze si in registrul actionarilor de la SIF 2 Moldova si doar apoi veti putea ridica dividendele cuvenite si doar pe ultimii 3 ani caci restul le-ati pierdut.
Daca mostnitorul trimite si un cont bancar valabil (al sau), atunci dividendele cuvenite ii vor intra in cont automat la data de distribuire a acestora de catre SIF 2 Moldova.
Detalii privind cotatia la zi si alte informatii pentru actionari, cititi la adresa [ link extern ]
george-neagu, moderator
Va mulțumesc frumos pentru răspuns.
Buna ziua,Actiunile mele le-am depus la neptun olimp si nu mai stiu nimic,nici nu-mi amintesc sa fi ridicat vreodata Dividende.Am incercat sa dau de ei,de cateva ori,dar intodeauna ma ghidau pe un drum gresit.Cum pot afla unde sunt!?....Multumesc...Sper sa vedeti mesajul meu si sa-mi raspundeti....