Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Arenda
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Arenda

Sunt proprietarul unui teren, pe care il lucreaza un vecin printr-o intelegere verbala intre noi , care decurge bine de 7 ani.Exista riscul ca eu s-a pierd acest teren vreodata ? Nu avem nici-un act semnat , dar este cert ca el isi ridica acel ajutor in fiecare an. Cum face asta / Multumesc mult !
Acel vecin cu sigurata are documente pescpre care dumneavoastra nu stiti.
Pentru a ridica an de an subventiile trebuie sa depuna urmatoarele documente prin care dovedeste ca utilizeaza terenul:

-Adeverinţa conform înscrisurilor din registrul agricol, aferente anului curent de cerere;
-Copie conform cu originalul a contractului de închiriere/concesiune a suprafeţei agricole, încheiat între fermier şi unităţile administrativ-teritoriale, după caz;
-Copie conform cu originalul a contractului de concesiune/arendă a suprafeţei agricole, încheiat între fermier si Agenţia Domeniilor Statului, denumită în continuare ADS, după caz.
Se pune intrebarea: ce document are pentru terenul a cariu proprietar sunteti?
E nelegal ceea ce faceti si ce face vecinul.