Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... salariul minim pe economie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

salariul minim pe economie

Buna ziua.
La CIM cu timp partial, 12 ore/ luna =100lei NET in prezent, se impune act aditional ptr. marirea tarifului orar de 8, 74 lei ptr. cele 12 ore, incepand cu 01 februarie?
Trebuie inregistrat la ITM inainte de 01 feb. sau si in urmatoarele 20 de zile.
Multumesc.
Adam Grecu a scris:

....
Stiam ca in Codul muncii, art. 17, termenul este de 20 zile lucratoare, dar in conditiile cand nu exista Revisalul si mergeam cu actele aditionale in manuţa la ITM.
In fine, asta este.

Atunci erau 5 zile de la data emiterii deciziei sau de la data incheierii actului aditional... era Legea 130/1999.
Termenul de 19 zile lucratoare pentru transmitere revisal este valabil si pentru situatia in care se face decizie colectiva dfe modificare salariu minim?
Salariul minim se refera la salariul brut.
Dv. ne spuneti de salariul net.
Cat are in contract salariul brut?