Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Taxe aplicate PFA-urilor care au si calitatea de ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Taxe aplicate PFA-urilor care au si calitatea de angajat

Ce taxe trebuie sa plateasaca o persoana fizica autorizata in momentul cand aceasta este si angajat, iar activitatea de PFA este extrem de mica?
Veti depune d220 si anul urmator d200 in urma carora veti plati impozitul pe venit si contributia la sanatate si d600 pentru a plati contributia la pensie.
In timpul anului fiscal faceti plati anticipate in 4 rate (calculate la venitul estimat in d220) pentru ce am amintit mai sus iar apoi, dupa depunerea d200 de mai sus se fac regularizarile in plus sau in minus.