Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Dividende
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Dividende

Am dividende in valoare de 111500 lei.Cand trebuie sa platesc impozitul si sa depun declaratia?Daca nu am bani in casa sau banca, pot sa le platesc esalonat?
Hotararile de repartizare catre dividende a profitului din anii fiscali precedenti se vor da in 2017 si deci e valabil raspunsul anterior daca si plata o faceti tot in 2017: pana pe 25 a lunii urmatoarea platii si depunerea d100 si plata impozitului. Si la anul depuneti d205.
george-neagu, moderator
Dar daca cele din 2015 au fost repartizate si neplatite, platesc impozitul integral la ele?
Da. Pana in 25 ianuarie.
Am inteles.Sa traiti!
Vreau sa dau luna care vine dividende.
Dividendele distribuite si repartizate (declarate in dec. 100 si 205) in anul 2017cu cat se impoziteaza (tinand cont de "legea privind abrogarea a 102 taxe" - Legea nr. 1/06.01.2017 privind eliminarea unor taxe si tarife, precum si pentru modificarea si completarea unor acte normative, publicata in Monitorul Oficial nr. 15/06.01.2017) ?
Cu 5% ?
Sau cu 5% + 5 salarii medii brute ca suma maxima la care se calculeaza contributia de asigurari sociale (CAS) ?

Doi dintre asociati au si alte venituri (sunt si salariati) !
Unul nu are alte venituri doar cele din dividende.