avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 625 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Dividende
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Dividende

Am dividende in valoare de 111500 lei.Cand trebuie sa platesc impozitul si sa depun declaratia?Daca nu am bani in casa sau banca, pot sa le platesc esalonat?
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 16:54, 11 Mai 2017
Hotararile de repartizare catre dividende a profitului din anii fiscali precedenti se vor da in 2017 si deci e valabil raspunsul anterior daca si plata o faceti tot in 2017: pana pe 25 a lunii urmatoarea platii si depunerea d100 si plata impozitului. Si la anul depuneti d205.
Ultima modificare: Joi, 19 Ianuarie 2017
george-neagu, moderator
Dar daca cele din 2015 au fost repartizate si neplatite, platesc impozitul integral la ele?
Da. Pana in 25 ianuarie.
Am inteles.Sa traiti!
Vreau sa dau luna care vine dividende.
Dividendele distribuite si repartizate (declarate in dec. 100 si 205) in anul 2017cu cat se impoziteaza (tinand cont de "legea privind abrogarea a 102 taxe" - Legea nr. 1/06.01.2017 privind eliminarea unor taxe si tarife, precum si pentru modificarea si completarea unor acte normative, publicata in Monitorul Oficial nr. 15/06.01.2017) ?
Cu 5% ?
Sau cu 5% + 5 salarii medii brute ca suma maxima la care se calculeaza contributia de asigurari sociale (CAS) ?

Doi dintre asociati au si alte venituri (sunt si salariati) !
Unul nu are alte venituri doar cele din dividende.

Alte discuții în legătură

Plafon plata dividende cristinasova cristinasova Buna ziua! Va rog sa ma lamuriti in legatura cu plata dividendelor la o societate care are banii in casa, suma depaseste 20000 lei este obligatoriu depunerea ... (vezi toată discuția)
Oug 193/2002, privind plata dividende marianonea marianonea daca din profitul de repartizat al unui SRL , AGA il repartizeaza-ca dividente - in mai multe transe ,plafonul de 10000 lei ,pentru plata in numerar , se ... (vezi toată discuția)
Distribuire dividende in numerar tibiscum tibiscum Asociatul unic al unei societati care are profituri nerepartizate din exercitiile contabile precedente in suma de 50000 lei hotaraste repartizarea unei sume de ... (vezi toată discuția)