Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Chirias nu vrea sa plece
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Chirias nu vrea sa plece

Buna ziua.detinem un apartament care a facut obiectul unui contract de inchiriere incheiat la anaf.Ulterior am fost nevoiti sa vindem apartamentul,chiriasul a fost de acord initial,apoi a refuzat sa plece.in prezent avem o confirmare printr un sms ca nu si a platit chiria pe trei luni.exista vreo posibilitate sa l evacuam?
Raspunsul este conditionat de clauzele contractual asumate
Daca in contractul de locatiune ati prevazut clauza de reziliere ca urmare a neachitarii locatarului a obligatiilor asumate-respectiv neplata c/v chirie/intretinere,aveti dreptul sa notificati oficial locatarul pentru rezilierea contractului cu consecinta eliberarii spatiului-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Evacuarea se poate cere printr-o cerere in instanta. Spuneti ca detineti apartamentul, apoi spuneti ca l-ati vandut. Daca ati vandut apartamentul, nu mai aveti calitatea sa cereti evacuarea. Aceasta trebuie ceruta de noul proprietar.
Actele nu s au incheiat, saptamana aceasta le vom semna.
Cumpărătorul trebuie să respecte locațiunea, dar trebuie informat.