Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Stare civila
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Stare civila

Pentru a lucra la starea civila ca angajat cu contract de munca in cadrul unei Primarii este neaparat nevoie sa fi functionar public.Daca cel care indeplineste aceasta functie este viceprimar si ca nivel de studii acesta are 10 clase ,poate indeplini functia de ofiter de stare civila care sa elibereze documente de stare civila?
Teoretic poate, pentru ca primarul poate delega atributiile sale si viceprimarului si secretarului(art.3 alin 3 din L 119/1996 rep. contra art 65 din Legea 215/2001). Este adevarat ca viceprimarul nefiind functionar public se cam bat cap in cap de aceea la foarte multe primarii din tara viceprimarii nu intocmesc si nu oficiaza acte de stare civila.
Justitiarul711, utilizator