Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Intrebare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Intrebare

Buna ziua,
O persoana fizica ofera servicii (cursuri de limbi straine) unei firme A; persoana respectiva nu vrea sa se complice cu un eventual PFA (din cauza evidentei contabilitatii). Exista si alte solutii legale pentru ambele parti in afara de un contract part-time ?
Va multumesc anticipat.
In cazul conventiei civile de prestari servicii se retine impozitul pe venit si, daca persoana nu are un CIM in alta parte, contributia pentru sanatate (5,5%).