Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nivel studii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nivel studii

In domeniul relatiilor de munca-salarizare, (inafara de economist) pentru ce functie trebuie obligatoriu studii sperioare economice? Adica, daca ocup aceasta functie, sa se considere si vechime in specialitatea studiilor economice.
Elena Elena, Consultant resurse umane
Vedeti COR grupa 2423 - Specialisti in domeniul resurselor umane si de personal
Da, asa am zis si eu! Dar cineva zice ca nu se considera vechime in domeniul economic pe o functie prevazuta cu studii superioare. Nu e abuz?
Practica uzitata pentru asa ceva este sa fiti incadrata ca economist, contabil sef , expert contabil etc.

Nu este corecta o astfel de abordare.

In opinia mea, daca legea mentioneaza "studii superioare" fara a face vreo distinctie de care, atunci perioada respectiva trebuie considerata vechime in specialitatea studiilor pe care persoanain cauza le-a absolvit.
Multumesc frumos!