Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Autorizare reparație gard
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Autorizare reparație gard

Bună seara,
As dori sa știu dacă îmi trebuie autorizatie de construcție pentru reparația unui gard. Aceasta este amplasat intre 2 proprietăți și a putrezit.El este pe o fundație cu stâlpi din fier. Nu fac decât sa dau lemnul jos și sa-l înlocuiesc cu tabla. Menționez ca vecinul cu care ma învecinez si-a făcut gard zidit, lipit de cel de scândură făcut acum 20 de ani de părinții mei și nu a vrut sa particip la ridicarea acestuia și nici nu ma lasă să îl tencuiesc. De aceea as dori sa îl refac pe al meu dar din tabla sa maschez cumva zidul acela netencuit. Vecinii sunt cam procesomani și nu as dori un conflict cu ei. Va mulțumesc
1.)Puteti sa executati fara autorizatie de construire,daca nu schimbati forma gardului si materialele din care acesta este executat (leg.50/1991 ,art11,lit.a).Desigur,asta daca nu va aflati in zona de protectie a monumentelor.Faceti poze pentru a putea dovedi ca nu ati schimbat forma sau materialele!
2.)Daca schimbati materialele,atunci aveti nevoie de autorizatie.Sau puteti sa-l intrebati pe vecin daca va da acordul scris,...asta la o cana de vin.
3.)De ce nu cereti un certificat de urbanism de la Primaria de care apartineti pentru a fi lamurit pe deplin de toate aceste aspecte?Asta pentru a nu avea surprize.

(Nu sunt jurist sau avocat.)
xyz13, utilizator