Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Nu mai pot plati ratele la banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Nu mai pot plati ratele la banca

Buna ziua,
Am nevoie de ajutorul dvs. si va rog sa ma sfatuiti ce ar trebui sa fac.O sa incerc sa va expun cat mai pe scurt situatia.
Sotul meu este titularul unui credit GPL+ in valoare initiala de 80.000 euro contractat in dec 2010 pe o perioada de 10 ani.
Mai are in sold aprox 36.500 ron , 4 ani de plata cu o rata lunara de aprox 845 euro.
Ipoteca s-a instituit pe casa proprietate personala , constructie 2009.
Valoare de piata aprox 100.000 euro conform raport evaluare intocmit in 22.04.2016
Sotul meu a fost angajat la compania X in perioada 08.2005 – 11.2016.
In luna Noiembrie 2016 au avut loc schimbari majore la nivelul conducerii companiei si vrand, nevrand sotul meu si-a depus demisia.
In acest moment nu mai lucreaza.
In luna Mai 2016 noi am mai achizitionat un apartament in Bucuresti la un prêt de 65.500 euro pt care s-a instituit ipoteca de rang 1 in favoarea Garanti Bank.
Avand in vedere pretul tranzactiei de 65.500 euro si tiand cont si de valoarea evaluata a apartamentului 60.000 euro am decis pt a primi finantarea maxima de 85% din prêt sa aducem in garantie cu ipoteca de rang 2 si casa.
Titular la creditul in suma de 250.000 ron pt achizitia apartamentului am fost eu Sincu Adriana.
La acest credit platim o rata lunara de aprox 1350 ron / luna.
In acest moment singurul venit in familie este al meu.
Tinand cont de ratele pe care le avem : rata 845 euro GPL+ ( aprox 3850 ron ) ; Rata 1350 ron HL ; CC 10.000 ron ING ; CC 12.000 ron CEB practic tot venitul pe familie se duce pe rate.
Nedorind sa ajungem in situatia de a intarzia la plata ratelor in data de 12.01.2017 am depus o solicitare prin intermediul unui consilier financiar al bancii Garantibank de a restructura creditul pentru casa pentru o perioada de 10 ani si am prefera sa faca conversia in Ron a creditului GPL+ de aprox 36.400 euro.
Pana in acest moment,12.02.2017 nu am primit un raspuns oficial de la banca, am tot sunat si ni s-a spus ca acest credit de restructurare ar fi aprobat dar mai dureaza, ni s-a sugerat chiar (stupoare) sa nu mai platim ratele ca sa se vada ca suntem in aceasta situatie si sa aparem ca rau platnici la biroul de credite...
Mai mentionez si faptul ca sotul meu a cerut dovada inregistrarii cererii de restructurare si aceasta i-a fost inmanata dupa insistente dar a fost inregistrata la 17.01.2017 deci dupa 5 zile dupa ce a fost depusa de catre noi.

Va rog mult sa ne sfatuiti din punct de vedere legal ce ar trebui sa facem.

Multumesc,
Adriana Sincu
Singura modalitate este sa ajungeti la o intelegere scrisa cu banca ptr.restructurarea(reesalonarea)creditului.