Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Probleme de procedura civila- necompetenta instantei
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Probleme de procedura civila- necompetenta instantei

Buna ziua. Am un proces civil de rectificare a vecinatatilor titlului de proprietate deschis in februarie 2011 si mi s-a respins actiunea dupa cinci ani de judecata motivandu-se necompetenta instantei in temeiul legii 219/2012. Va intreb daca se poate aplica legea retroactiv in acest caz . Multumesc.
Buna ziua,
Este ciudat avand in vedere ca in marea majoritate a cazurilor competentele teritoriale nu s-au modificat iar in privinta competentei teritoriale cand e vorba de bunuri imobile au ramas aceleasi si inainte si dupa intrarea in vigoare a codului de procedura civila!
Va sfatuiesc sa formulati, in termen legal de 15 zile, recurs la sentinta.
Daca a trecut acel termen si, cu adevarat respingerea a fost pe aceasta exceptie, va sfatuiesc sa reformulati cererea in fata instantei.