Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Plangere contraventie rutiera
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Plangere contraventie rutiera

In cat timp trebuie sa duc permisul la politie, dupa ce mi-a fost suspendat si mi s-a respins actiunea,fara sa fac apel ???
In termen de 30 de zile DE LA comunicarea hotararii sau 15 zile DE LA pronuntare ???
Va multumesc .
În termen de 15 zile de la data pronunţării hotărârii judecătoreşti prin care instanţa a respins plângerea împotriva procesului-verbal de constatare a contravenţiei conform art.118 alin. 4 din OUG 195 din 2002.Termenul de 15 zile începe să curgă de la rămânerea definitivă a hotărârii judecătoreşti.
Neprezentarea, în mod nejustificat, atrage majorarea cu 30 de zile a duratei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce.
Bogdan - Radu Ursu, Avocat