Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Valoarea punctului de pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Valoarea punctului de pensie

Ce reprezinta valoarea punctului de pensie, cu ce este ea corelata, din ce provine?
1. Cu Guvernul actual nu se stie ce se intampla de la o ora la alta, dar de la 1 ianuarie!
2. E vorba de o corelare a pensiilor venite din vechea lege si a celorlalte pensii (ex: membrii CAP) care au intrat in sistemul public de pensii. Din Legea 19/2000:
Art.180 (2) CNPAS va lua măsurile necesare, astfel încât la data intrării în vigoare a prezentei legi să determine punctajul mediu anual al fiecărui pensionar, prin raportarea cuantumului pensiilor cuvenite conform legislaţiei anterioare, pe categoriile de pensii prevăzute la art. 40, din care s-a dedus contribuţia pentru asigurările sociale de sănătate, datorată conform legii, la valoarea unui punct de pensie stabilită în condiţiile art. 80.
3. Colega Gabriela Pintea are dreptate! Stie mai bine ca mine!:((
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Va multumesc din suflet amandorura!!! O sa vedem ce va fi!!
O zi buna la amandoi!