avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 696 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Care este diferenta dintre studii superioare si SSD
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Care este diferenta dintre studii superioare si SSD

Buna ziua,
As dori si eu parerea dumneavoastra cu privire la diferenta dintre studiile superioare si SSD (studii scurta durata). Se face cumva vreo referire la ele in legea salarizarii unice?? Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: cocuta1973 , utilizator 09:32, 12 Septembrie 2009
Da.
Art.38. – În baza art. 18, alin. (1) şi (3) din Legea nr. 288/2004 privind organizarea
studiilor universitare, cu modificările şi completările ulterioare, salarizarea
absolvenţilor ciclului I şi II (Bologna) se face:
a) absolvenţii ciclului I (Bologna) cu durata studiilor 3-4 ani, sunt salarizaţi la
nivelul absolvenţilor cu studii superioare de scurta durată (SSD);
b) absolvenţii ciclului II (Bologna), precum şi absolvenţii ciclului I (Bologna) cu
durata studiilor 5-6 ani, sunt salarizaţi la nivelul absolvenţilor cu studii
superioare de lungă durată (S)


Diferentierea salariului intre absolventii acestor forme apare in grila de salarizare.
Ok.
Dar eu care am facut 4 ani la zi, si din cate stiu eu nu am prins pe sistemul Bologna (perioada de studiu 2003-2007 finalizata cu examen de licenta pe care scrie economist licentiat) in care categorie ma incadrez??
Va incadrati la litera a) absolvenţii ciclului I (Bologna) cu durata studiilor 3-4 ani, sunt salarizaţi la nivelul absolvenţilor cu studii superioare de scurta durată (SSD) ...
Ciclu I prevazut de Legea nr.288/2004 este prevazut pentru cei care au doar studii universitare de licenta. Dvs ati absolvit facultatea in 2007 fara a mai urma si cursurile unui master pentru a intra in categoria celor care au absolvit si ciclul II prevazut de Legea nr.288/2004.
cocuta1973 a scris:

Ok.
Dar eu care am facut 4 ani la zi, si din cate stiu eu nu am prins pe sistemul Bologna (perioada de studiu 2003-2007 finalizata cu examen de licenta pe care scrie economist licentiat) in care categorie ma incadrez??


4 ani la zi, la o facultate de economie, inseamna cu siguranta studii de lunga durata!

freeelis a scris:

Va incadrati la litera a) absolvenţii ciclului I (Bologna) cu durata studiilor 3-4 ani, sunt salarizaţi la nivelul absolvenţilor cu studii superioare de scurta durată (SSD) ...
Ciclu I prevazut de Legea nr.288/2004 este prevazut pentru cei care au doar studii universitare de licenta. Dvs ati absolvit facultatea in 2007 fara a mai urma si cursurile unui master pentru a intra in categoria celor care au absolvit si ciclul II prevazut de Legea nr.288/2004.


In 2003 nu era introdus sistemul Bologna din cate stiu.
Doar facultatile tehnice care au adoptat sistemul, au micsorat durata studiilor de licenta de la 5 ani la 4 ani.
Facultatle care nu au profil tehnic, au micsorat de la 4 ani la zi la 3 ani la zi.
Eu asa stiu.
Ultima modificare: Vineri, 11 Septembrie 2009
Doina Elena, Consultant resurse umane
Dupa Legea nr.288/2004 se incadreaza in ciclul I ;) ... adica studii universitare cu licenta, iar in legea salarizarii unice se face deosebire intre ciclul I si ciclul II .

Putem observa ca Legea era in vigoare la data absolvirii (2007).
Ultima modificare: Vineri, 11 Septembrie 2009
Cornel Vasile, Consilier juridic

Alte discuții în legătură

Ce fel de studii sunt? tudor1973 tudor1973 Am absolvit Facultatea de Stiinte Economice si Administratie Publica ,,Stefan cel Mare,, Suceava specializarea contabilitate si informatica de gestiune in anul ... (vezi toată discuția)
Pot promova pe studii superiore daca am absolvit o facultate de 3 ani? Raluk24 Raluk24 Sunt absolventa a Facultatii de management financiar contabil promotia 2010 (durata studiilor 3 ani), 180 credite de stiudiu transferabile (ECTS), licentiata ... (vezi toată discuția)
Studii superioare de scurta durata gabi12345 gabi12345 absolventii de facultate de 3-4 ani, respectiv ciclul I Bologna, sunt considerati cu studii superioare de scurta durata? (vezi toată discuția)