Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Care este diferenta dintre studii superioare si SSD
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Care este diferenta dintre studii superioare si SSD

Buna ziua,
As dori si eu parerea dumneavoastra cu privire la diferenta dintre studiile superioare si SSD (studii scurta durata). Se face cumva vreo referire la ele in legea salarizarii unice?? Va multumesc.
1. Numai unitatile de stat stau sa disece, prin diferite acte normative, si sa despice firul in patru.
2. Aratati-mi un angajator privat care prefera un salariat cu 7 diplome si masterate, dar nu bine pregatit profesional, unuia cu o singura licenta dar care este pregatit profesional si este util firmei sale!
3. Moda cu doctoratele cu orice pret a dus la demonetizarea acestui titlu. Nu mai ai loc de doctori in armata, politie, administratie... si mai vor si spor de doctorat! Pentru asta au vrut titlul nu pentru o pregatire superioara.
Cei din sistemul de stat se tem sa nu cumva sa angajeze incompetenti....asa, daca au master...... gata, e rezolvata problema, nu au nici o temere....:giggle:
Aveti perfecta dreptate, d-le tudorvaleriu. Si sper sa fie asa si pe viitor....Care sincera sa fiu, ma sperie un pic, vad in jurul meu o gramada de tineri -si nu foarte tineri, care s-au repezit pur si simplu la efectuarea a tot felul de masterate , in special contra cost, fara sa aiba neaparata nevoie de acest lucru, iar acest fapt m-a cam pus pe ganduri... :stunned:

Si on topic, pentru alte persoane care au poate nedumeririle ce le-am avut si eu:

Conform Legii nr.288/2004 privind organizarea studiilor universitare:

Art.4.(3) La învatamântul de zi, durata normal a studiilor universitare de licenta este de 3-4 ani si corespunde
unui numar de 60 de credite de studiu transferabile pentru un an de studiu. Durata studiilor de licenta pentru
învatamântul tehnic este de 4 ani.

Art. 1. - (1) Prezenta lege reglementeaza organizarea studiilor universitare pe trei cicluri, respectiv studii
universitare de licenta , studii universitare de masterat si studii universitare de doctorat.

în domeniul ap r rii, ordinii publice i siguran ei na ionale se stabile te prin hot râre a Guvernului.
Art. 18. - (1) Ministerul Educa iei i Cercet rii i Ministerul Muncii, Solidarit ii Sociale i Familiei stabilesc,
având în vedere prevederile prezentei legi, coresponden a dintre calific rile universitare i clasificarea
ocupa iilor, precum i modific rile necesare în sistemul de salarizare, în condi iile legii.
(2) Diplomele absolventilor de învatamânt superior sunt recunoscute si ofera drepturi în conditiile stabilite
de legislatia în vigoare la data obtinerii actului de finalizare a studiilor
.
(3) Diplomele absolven ilor de înv mânt superior cu durata de 5-6 ani sunt de drept echivalente cu
diplomele de master.
(4) Diplomele acordate dup finalizarea studiilor universitare de licen , de masterat i de doctorat asigur
accesul la profesii i ocupa ii diferite, care vor fi stabilite prin lege.

Art. 19. - Prevederile prezentei legi se aplica învatamântului superior public si privat, acreditat si autorizat
provizoriu, care functioneaza în conditile legii, începând cu anul universitar 2005-2006, pentru studentii
admisi în anul I, cu exceptia prevazuta la art. 1 alin. (4).

-art 1 alin4 prevede ca: Pentru profesiile reglementate în Uniunea European prin norme speciale privind conditiile de studii, se
aplica aceste norme.

Art. 20. - Pe data intrarii în vigoare a prezentei legi se abroga prevederile art. 57, art. 60 alin. (2), art. 62-
65, art. 72 alin. (4)-(6) i ale art. 73 alin. (1) din Legea învatamântului nr. 84/1995, republicat în Monitorul
Oficial al României, Partea I, nr. 606 din 10 decembrie 1999, cu modificarile si completarile ulterioare.

Asadar, eu inteleg ca aceasta lege, asa cum se prevede la art. 19, se aplica începând cu anul universitar 2005-2006, pentru studentii
admisi în anul I
.

Initiatoarea topicului inteleg ca in anul universitar 2005/2006 era deja in anul III de facultate.
perrla, utilizator
=D> consider ca s-a facut lumina in acest caz si ma bucur !
Va multumesc tuturor pentru informatiile date.