Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... citire contor individual de gaze
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

citire contor individual de gaze

O cunostiinta de are contor individual gaze naturlae doreste sa stie ce consum are cum se calculeaza consum dar nu stie care cifre sunt care banuieste ca cele cu rosu de la capat sunt subunitati dar nu stie la unitati cat valoreaza una ca sa isi poata calcula factura.
O puteti ajuta?
Va multumesc!
sa uitat atenta pe contoar cat si pe veche factura pe cea veche avea index 432 si pe contuar e acum (diar cifrele negre desigur )492 cam cat inseamna asta in lei?
Multumesc!

Unii dintre cei care mai raspund pe-aici au dreptate. Dvs. sigur traiti in Romania?
Si daca traiti in aceasta minunata tara (pacat ca-i locuita), nu stiti ca acum pretul la gaze naturale este o mica-mare necunoscuta? Adica nu este indeajuns sa stii cantitatea de gaze consumata, ci mai intervin niste factori de calitate, intervine si minunata temperatura, mai au loc niste transformari de unitati - din mc in Kwh, ehe-hei...
Dar pe bune, la ce v-ar trebui sa stiti pretul, asa la centima? Eu nu zic ca nu este bine sa stim, dar la ce bun?

Eu zic sa va opriti aici ca diascutia devine penibila!
~ Conținut șters la cerere ~
@alina_25

Sa faca regula de trei simpla.
Se uita pe factura anterioara, vede cat consum a avut. Afla cat costa 1 mc si aplica pretul la noul consum citit recent pe contor.

Dar, Adam Grecu are dreptate. Pretul gazelor difera de la luna la luna, nu cu mult, dar poate fi altul din diferite motive.
In mare, asa poate sa stie cam cat va plati.
OK va multumesc frumos pentru ajutor.
:offtopic: Pentru domnul Adam Grecu :regret ca va deranjat aceasta intrebare dar totul a fost pus din simplu motiv ca aceasta cunostiinta special si-a montat centrala apartament (gaze aragaz,caldura,apa calda)special pentru as putea controla consumul ca sa nu se trezeasca cum patea la termoficare cu factura caldura o suma asa cum se zice cam din oficiu De aici tot interesul pentru a afla cat costa un metru cub gaze si de sa mint eram si eu curioasa caci conform unei zicale moderne "informatia e avere".