avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Dubla cetatenie: romana și spaniola
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Dubla cetatenie: romana și spaniola

În situația în care mama-româncă, tatal- bulgar, iar copilul este născut în Spania și are cetatenie romana, după prezentarea actelor pentru dobândirea naționalități spaniole și a pierdut cetățenia romana???
Cel mai recent răspuns: tgeorgescu , utilizator 11:25, 23 Februarie 2017
Statul spaniol nu poate anula cetatenia romana, asta ar fi amestec in treburile interne ale statului roman. Statul spaniol poate impune renuntarea "benevola" la cetateniile altor state drept conditie pentru pastrarea cetateniei spaniole dupa naturalizare.

Deci dubla cetatenie romano-spaniola este permisa daca ambele sunt obtinute prin nastere, in caz contrar parintii minorului vor trebui sa se hotarasca ce cetatenie vor sa pastreze pentru minor.

La fel, cetatenia tripla, bulgaro-romano-spaniola este permisa daca toate cele trei cetatenii sunt obtinute prin nastere. In caz de naturalizare a minorului, parintii vor renunta pentru minor la cetateniile bulgara si romana pentru ca minorul sa-si pastreze cetatenia spaniola, dobandita prin naturalizare (daca legea spaniola impune acest lucru).

Deoarece mi se pare ca minorul are cetatenie romano-bulgara prin nastere, parintii vor trebui sa renunte in numele lui (dupa naturalizare) atat la cetatenia romana cat si la cetatenia bulgara, altfel minorului ii va fi retrasa cetatenia spaniola (daca legea spaniola prevede acest lucru).
Ultima modificare: Joi, 23 Februarie 2017
tgeorgescu, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cetatenie PetraIulia PetraIulia Fiul meu s-a nascut in Spania, avand mama romanca si tata argentinian, necasatoriti. Vrem sa solicitam pentru el cetatenia spaniola, dar intre timp are nevoie ... (vezi toată discuția)
Cetatenia romana si spaniola Elenatititel Elenatititel Sunt cetățean român, acum mi-au ieșit actele pozitive pentru cetățenia spaniola ,întrebarea mea este pot păstra cetățenia română? Se poate dublă ... (vezi toată discuția)
Naționalitate română și spaniolă andririsa andririsa Buna ziua. Situatia mea este urmatoarea: locuiesc in Spania de 12 ani iar in 2013 am solicitat si obtinut nationalitatea spaniola. La obtinerea ... (vezi toată discuția)