Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Dubla cetatenie: romana și spaniola
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Dubla cetatenie: romana și spaniola

În situația în care mama-româncă, tatal- bulgar, iar copilul este născut în Spania și are cetatenie romana, după prezentarea actelor pentru dobândirea naționalități spaniole și a pierdut cetățenia romana???
Statul spaniol nu poate anula cetatenia romana, asta ar fi amestec in treburile interne ale statului roman. Statul spaniol poate impune renuntarea "benevola" la cetateniile altor state drept conditie pentru pastrarea cetateniei spaniole dupa naturalizare.

Deci dubla cetatenie romano-spaniola este permisa daca ambele sunt obtinute prin nastere, in caz contrar parintii minorului vor trebui sa se hotarasca ce cetatenie vor sa pastreze pentru minor.

La fel, cetatenia tripla, bulgaro-romano-spaniola este permisa daca toate cele trei cetatenii sunt obtinute prin nastere. In caz de naturalizare a minorului, parintii vor renunta pentru minor la cetateniile bulgara si romana pentru ca minorul sa-si pastreze cetatenia spaniola, dobandita prin naturalizare (daca legea spaniola impune acest lucru).

Deoarece mi se pare ca minorul are cetatenie romano-bulgara prin nastere, parintii vor trebui sa renunte in numele lui (dupa naturalizare) atat la cetatenia romana cat si la cetatenia bulgara, altfel minorului ii va fi retrasa cetatenia spaniola (daca legea spaniola prevede acest lucru).
tgeorgescu, utilizator