avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... obligatie legala desfiintare cablu tv
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

obligatie legala desfiintare cablu tv

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un sfat.

Am cumparat un apartament care avea un cablu TV nefunctional.
Acesta a fost instalat de o companie de cablu care, (se pare, nu stiu sigur pt ca nu am niciun act) acum a fost achizitionata de catre unul dintre marii operatori de pe piata.
Acest cablu a fost tras excusiv pentru proprietarul anterior.

Problema mea este acum incepe reabilitarea blocului si asociatia de proprietari ma someaza sa scot acest cablu.

Vroiam sa va intreb daca nu cumva, pot fi absolvit de aceasta obligatie, pentru ca rationamentul meu ar fi ca eu nu sunt proprietar decat al cablului de la mine din casa.

Mai exact, ce iese din apartament nu mai este problema mea, chiar daca apartamentul acesta a fost singurul beneficiar al cablului.

Multumesc pentru ajutor in avans




Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 14:56, 2 Martie 2017
mda..ma gandeam si eu ca am facut o confuzie cu tensiunea..in fine, oricum e periculos
Furnizorul are obligatii pana in cutia de distributie exterioara.

Toate costurile legate de conectarea echipamentelor din cutia exterioara pana la echipamentele din locuinta sunt facturate clientului.

In concluzie, reteaua de distributie exterioara si cutia apartin furnizorului de cablu iar ce iese din cutia de distributie si pana la tv apartin clientului cu exceptia modemului in cazul tv digitale.

Drepturile si obligatiile furnizor 1
pct. 4.11

[ link extern ]

Drepturile si obligatiile furnizor 2
pct. 4.1
[ link extern ]
Din pacate, cablul se duce pe bloc, iar de acolo continua pana pe un alt bloc.
Nu stiu sa existe cutie exterioara. Ar fi putin probabil sa fie pe acoperis asa, neprotejata.

Deci cutia, s-ar putea sa fie in blocul celalalt..

Am sa merg pe fir..ca sa zic asa.. :)
Cablul intra in apartament prin exteriorul blocului sau prin casa scarii?
Trebuie sa fie pe bloc o cutie de conexiune. Nu poate sa vina cablul direct de pe blocul vecin ptr ca nu poate fi intre blocuri un cablu simplu, mai ales ca traverseaza si o strada cu linie de tramvai.
Daca vine prin exteriorul blocului luati-o pe urma lui pana pe terasa si de acolo il taiati.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Infrastructura cablu tv bloc nou cgilmeanu cgilmeanu Buna ziua! Bloc nou, dat in folosita anul acesta. Are o infrastructura de cablu TV coaxial facuta prin șapă, prin pereți, în toate apartamentele. Firma ... (vezi toată discuția)
Instalare cablu de internet de catre furnizor - contract cu asociatia de proprietari Elvik Elvik Sunt presedintele Asociatiei de Proprietari in blocul in care locuiesc. Am constatat existenta unui cablu aerian de internet instalat de un furnizor local ... (vezi toată discuția)
Chirie incasata de asociatie de la firma cablu tv maria1956 maria1956 fima care asigura cablu tv are instalatia pe blocul nostru( suntem proprietari din 1980).eu stau la ultimul etaj si un cablu care traverseaza strada pentru un ... (vezi toată discuția)