avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 198 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... D112 - contributii neplatite de angajator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

D112 - contributii neplatite de angajator

Buna seara
M am angajat pe data de 12 / 10 /2016 cu CIM perioada nedeterminata , pe 25 feb ,2017 mergand la banca , am avut surpriza sa nu figurez la ANAF cu venituri , dupa un intreg scandal la firma mi sa platit pe 30 ian , retroactiv ultimile 3 luni ale lui 2016 . Suntem pe 7 martie si de atunci nu sa mai platit , respectiv luna ianuarie , astazi cand am cerut explicatii mi sa raspuns ca ei platesc trimestrial . retinerea din salariu brut sa facut , eu incasand salariu net .Intrebarea mea este pot plati asa ? Ar fi trebuit sa imi plateasca lunar ? Firma este SRL , cu peste 30 de angajati doar in Bucuresti .:( , avand sediul in jud Bihor .
Ultima modificare: Marți, 7 Martie 2017
vaalmy, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:36, 8 Martie 2017
D112 se poate depune lunar sau trimestrial.

"Potrivit art. 147 alin. (4) din Legea 227/2015 privind Codul fiscal, prin exceptie de la prevederile alin. (1), platitorii de venituri din salarii si asimilate salariilor, prevazuti la art. 80 alin. (2) in calitate de angajatori sau de persoane asimilate angajatorului, depun trimestrial Declaratia privind obligatiile de plata a contributiilor sociale, impozitului pe venit si evidenta nominala a persoanelor asigurate aferenta fiecarei luni a trimestrului.

Potrivit art. 147 alin. (1) din Legea 227/2015 privind Codul fiscal, persoanele fizice si juridice care au calitatea de angajatori sau sunt asimilate acestora, (...) sunt obligate sa depuna lunar Declaratia privind obligatiile de plata a contributiilor sociale, impozitului pe venit si evidenta nominala a persoanelor asigurate."
[ link extern ]
Multumesc dar tot nu am inteles . Conform art 147 alin 4 poate depune trimestrial , alin1 , spune ca sunt obligate sa depuna lunar . Pana la urma cum sunt obligati lunar ? sau trimestrial ?
La art. 80 alin. (2) C.fisc. sunt prevazuti angajatorii sau persoanele asimilate angajatorului, care depun trimestrial Declaratia 112.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Completarea anexei 7 somaj ContSters336142 ContSters336142 Cum se completeaza anexa 7 (adeverinta privind stabilirea indemnizației de șomaj) din Normele de aplicare a Legii 76/2002, avand in vedere noile prevederi? ... (vezi toată discuția)
Angajare filipineza bona centru_cta centru_cta Buna ziua! am angajat cu contract de munca filipineza, bona, eu sunt persoana fizica, am luat parola itm am transmis contractul in revisal, mai departe am ... (vezi toată discuția)
D112 lunar stelach stelach Buna ziua, Conform Ordonantei 30/2011, in situatia in care o firma care in anul fiscal 2012 a optat pentru declararea si plata lunara a impozitelor la ... (vezi toată discuția)