Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... D112 - contributii neplatite de angajator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

D112 - contributii neplatite de angajator

Buna seara
M am angajat pe data de 12 / 10 /2016 cu CIM perioada nedeterminata , pe 25 feb ,2017 mergand la banca , am avut surpriza sa nu figurez la ANAF cu venituri , dupa un intreg scandal la firma mi sa platit pe 30 ian , retroactiv ultimile 3 luni ale lui 2016 . Suntem pe 7 martie si de atunci nu sa mai platit , respectiv luna ianuarie , astazi cand am cerut explicatii mi sa raspuns ca ei platesc trimestrial . retinerea din salariu brut sa facut , eu incasand salariu net .Intrebarea mea este pot plati asa ? Ar fi trebuit sa imi plateasca lunar ? Firma este SRL , cu peste 30 de angajati doar in Bucuresti .:( , avand sediul in jud Bihor .
vaalmy, utilizator
D112 se poate depune lunar sau trimestrial.

"Potrivit art. 147 alin. (4) din Legea 227/2015 privind Codul fiscal, prin exceptie de la prevederile alin. (1), platitorii de venituri din salarii si asimilate salariilor, prevazuti la art. 80 alin. (2) in calitate de angajatori sau de persoane asimilate angajatorului, depun trimestrial Declaratia privind obligatiile de plata a contributiilor sociale, impozitului pe venit si evidenta nominala a persoanelor asigurate aferenta fiecarei luni a trimestrului.

Potrivit art. 147 alin. (1) din Legea 227/2015 privind Codul fiscal, persoanele fizice si juridice care au calitatea de angajatori sau sunt asimilate acestora, (...) sunt obligate sa depuna lunar Declaratia privind obligatiile de plata a contributiilor sociale, impozitului pe venit si evidenta nominala a persoanelor asigurate."
[ link extern ]
Multumesc dar tot nu am inteles . Conform art 147 alin 4 poate depune trimestrial , alin1 , spune ca sunt obligate sa depuna lunar . Pana la urma cum sunt obligati lunar ? sau trimestrial ?
La art. 80 alin. (2) C.fisc. sunt prevazuti angajatorii sau persoanele asimilate angajatorului, care depun trimestrial Declaratia 112.