Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Citirea actului de sesizare a instanței
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Citirea actului de sesizare a instanței

Buna seara,

Am rugamintea sa ma lamuriti in urmatoarea problema. Cand este considerat termenul de citire actului de sesizare a instantei? Este considerat primul termen in instanta? Multumesc
Da, poate fi primul termen de judecata.
Poate fi și al doilea în funcție de situație.
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Da, poate fi primul termen de judecata.
Poate fi și al doilea în funcție de situație.

Care este temeiul si care sunt situatiile in care este al doilea termen? Multumesc mult de ajutor
aariam_a a scris:

Buna seara,

Am rugamintea sa ma lamuriti in urmatoarea problema. Cand este considerat termenul de citire actului de sesizare a instantei? Este considerat primul termen in instanta? Multumesc

Citirea actului de sesizare a instantei se face la primul termen de judecata la care este procedura completa!

Nu intotdeauna procedura este completa la primul termen de judecata.
Se poate obtine si o amanare pentru a se angaja avocat la primul termen de judecata.
In prezent nu mai exista problemele care existau in trecut...
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Se poate obtine si o amanare pentru a se angaja avocat la primul termen de judecata.
In prezent nu mai exista problemele care existau in trecut...

Va multumesc