avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 759 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Citirea actului de sesizare a instanței
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Citirea actului de sesizare a instanței

Buna seara,

Am rugamintea sa ma lamuriti in urmatoarea problema. Cand este considerat termenul de citire actului de sesizare a instantei? Este considerat primul termen in instanta? Multumesc
Cel mai recent răspuns: aariam_a , utilizator 20:03, 15 Martie 2017
Da, poate fi primul termen de judecata.
Poate fi și al doilea în funcție de situație.
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Da, poate fi primul termen de judecata.
Poate fi și al doilea în funcție de situație.


Care este temeiul si care sunt situatiile in care este al doilea termen? Multumesc mult de ajutor
aariam_a a scris:

Buna seara,

Am rugamintea sa ma lamuriti in urmatoarea problema. Cand este considerat termenul de citire actului de sesizare a instantei? Este considerat primul termen in instanta? Multumesc


Citirea actului de sesizare a instantei se face la primul termen de judecata la care este procedura completa!

Nu intotdeauna procedura este completa la primul termen de judecata.
Se poate obtine si o amanare pentru a se angaja avocat la primul termen de judecata.
In prezent nu mai exista problemele care existau in trecut...
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Se poate obtine si o amanare pentru a se angaja avocat la primul termen de judecata.
In prezent nu mai exista problemele care existau in trecut...



Va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Termen pentru impacare oltul oltul cand si unde are loc citirea actului de sesizare a instantei? (vezi toată discuția)
Cerere de reexaminare ajutor public judiciar seceleanugina seceleanugina Buna seara, Ma adresez d-voastra cu speranta ca ma puteti lamurii intr-o problema. Am un dosar pe rol in care eu am calitatea de piirita , iar fondul ... (vezi toată discuția)
Recurs curtea de apel dumutaadrianred dumutaadrianred Buna. In cazul unui apel la curtea de apel, inculpatul nu se poate prezenta la termenul stabilit , poate face o cerere de amanare, si sa fie trimisa prin ... (vezi toată discuția)