Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general debitori diversi
Discuție deschisă în Contabilitate în general

debitori diversi

Va rog sa ma ajutai intr-o problema!
Am de recuperat o suma de bani de la salariati, reprezentand c/val.tichete de masa luate in plus.
Trebuie mai intai sa evidentiez intreaga suma printr-o formula contabila si apoi sa inregistrez retinerea lunara de la salariati pe statul de plata si reintregirea cheltuielii cu tichetele de masa.
Va rog sa-mi spuneti ce formule contabile se folosesc pentru evidentierea sumei ca debit?
Posibil ar fi ct 4282 "alte creante in legatura cu perosnalul".
Intrebarea care se pune este: le-ati considerat in anul trecut chelt nedeductibile la calculul profitului?
Poate ar fi mai bine sa faceti 642=5328 cu minus si concomitent 4282=5328 cu plus.
De analizat implicatiile asupra impozitului pe profit, in functie de ceea ce ati facut anul trecut.
tichetele de masa se pot regla luna urmatoare, dati mai putin cu nr de tichete date in plus
Ioana Constantin, Contabil
Cu toate ca nu ati oferit detalii concludente, voi incerca sa va sugerez un mod de inregistrare in contabilitate :
- imputarea c/v tichetelor de masa si TVA aferenta pentru tichetele utilizate intr-un nr mai mare decat nr zilelor lucratoare :
4282 ( analitic - "tichete de masa") = %
7588 (analitic - "tichete de masa imputate") cu valoarea lor fara TVA
4427 cu TVA aferenta
- retinerea sumelor imputate, inclusiv TVA :
421=4282 (analitic - "tichete de masa")
nu sunt de acord
nu complicati prea mult situatia.Intradevar daca salariatul respectiv isi inceteaza activitatea trebuie sa-i retineti valoarea tich.acordate in plus, altfel, reglati luna urmatoare.