Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Vecini cu ferma de vaci
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Vecini cu ferma de vaci

Buna seara,locuiesc in orasul Ciacova(30 km de Timisoara jud Timisoara)vecinii mei au accesat fonduri europene ("Micul fermier" sau ceva de genul asta) in urma cu 5 ani.Detin peste 30 de vaci care dau lapte si nu stiu cati vitei,porci si vreo 50 de oi,tot gunoiul il depoziteaza in in gradina.Vara mirosul este de nedescris,nu poti aerisi casa si nici nu poti sta afara la aer curat pentru ca nu este aer curat.Am facut anul trecut in luna septembrie plangere la Garda Nationala de Mediu,acestia au venit in control,si le-au dat termen 2 luni sa care tot gunoiul si sa se nute cu ferma.Au trecut aproape 5 luni,cei de la Garda de Mediu nu au mai venit in control si ei sunt tot aici.Vreau sa va intreb:nu au nevoie de acordul vecinilor pentru a detine o astfel de ferma,daca nu,ce trebuie sa fac sa nu mai trebuiasca sa suport mirosul de balegar?
Sesizati inca o data GM, primaria locala, Directia de sanatate publica.