Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... Maxime - Aforisme - Cugetari
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

Maxime - Aforisme - Cugetari

Ubi explorari vera non possunt ,false augentur.(Cand adevarul nu poate fi cercetat , sporeste neadevarul ) - Curtius

Temporis filia veritas .( Adevarul este fiul timpului .)-Gellius

No hay cosa que requiera mas tiento que la verdad.(Nimic nu cere mai multa prudenta decat adevarul .)- Gracian

Ergmasin en megalois pasin hadein chalepon.( In infaptuirile mari e greu sa fii pe placul tuturor) -Solon

Ma grdhah kasya svid dhanam ( Sa nu ravnesti averea nimanui )- Ica-Upanisad

Nothing kindles the fire of love like a sprinkling of the anxieties of jealousy. ( Nimic nu aprinde focul iubirii la fel ca stropirea cu nelinistea geloziei .) -Bulwer

Wo der Anteil sich verliert , verliert sich auch das Gedachtnis.(Unde se pierde interesul , se pierde si memoria .)- Ghoethe

"Nimanui nu ii pasa daca esti trist, asa ca ai putea la fel de bine sa fii fericit"
"De cele mai multe ori ceea ce numim noi fericire e ceea ce nu cunoastem"-Anatole France
"Omul fericit este acela care stapaneste si munca, si dragostea" -Sigmund Freud
"Viata este acolo unde te regasesti, momentul in care simti ca iti apartine clipa si ca in ea sta ascunsa o viata intreaga"-Chris Simion
Cei 10 "Daca"
1. Daca vrei sa faci un bine, atunci fa-l cand este nevoie.
2. Daca poti sa faci pe cineva fericit, nu sta pe ganduri.
3. Daca dai ceva, nu astepta ca fapta sa se intoarca.
4. Daca primesti ceva, da mai departe.
5. Daca nu poti sa ajuti pe cineva, spune-i-o in asa fel incat sa nu o recepteze ca pe un refuz.
6. Daca poti sa construiesti ceva, nu distruge.
7. Daca poti, fii hotarat in ceea ce spui si ceea ce faci.
8. Daca devii celebru, ramai modest.
9. Daca esti nervos, nu-ti descarca nervii pe altii.
10. Daca faci o observatie, nu jigni. (Chris Simion)

Poezia ”Pe lângă plopii fără soț” a marelui poet român Mihai Eminescu a îmbracat noi haine. Aceasta a fost adaptată timpurilor moderne, unde calculatorul și electronica reprezintă o necesitate indispensabilă pentru comunicare.
Vedeți mai jos poezia compusă de un autor necunoscut.
Pe lângă Floppy...(după Mihai Eminescu)
Pe lângă Floppy fără soft
Mereu am procesat
Mă cunoştea PC-ul tot
Tu nu m-ai accessat
Prin Windows încercam ades',
Te urmăream sfios,
Ca să te văd chiar "face to face".
Mi-ai arătat un DOS
Prin Microsoft te căutam
Să te printez un pic
Iar pe Email eu aşteptam
Măcar să-mi dai un clic
În Google tot am navigat
Prin Internet Explorer
Dar tu cu altul te-ai cuplat
Trei ceasuri pe Messenger
Nici noaptea nu pot să mă culc
Te urmăresc în Inbox
Pe tine rău te doare-n Bulk
M-ai şi Delete din Windows.
Chiar dacă astăzi m-ai rugat
Să mai încerc un Undo
Regret, dar prea te-ai Virusat
ªi te-am uitat, bolundo!
Renunţ de-acuma la Sign In
Că-n Chat-ul tău nu-ncap,
Mă mut şi în Recycle Bin
De-aceea-acum, Sign Up!
Tu ai călcat demult pe bec,
Nu-ntreb: How do you do?
Căci pentru tine nu am Back
ª-am terminat. Thank you!
Democraţia este un sistem politic prost, însă cel mai bun dintre cele pe care omenirea le-a inventat până acum.

Curajul este ceea ce îţi trebuie pentru a sta în picioare şi a vorbi; curajul este şi ceea ce îţi trebuie pentru a sta jos şi a asculta.

Dacă tocmai treci printr-o situaţie dificilă, continuă să mergi.

Sir Winston Churchill
Minciuna isi pune pe fatza o masca, insa nu exista lucru ascuns sub soare (Leonardo Da Vinci)

Mintitul dezvolta facultatile creative, extinde egoul si relaxeaza conflictele sociale (Clare Booth Luce)

Minciuna are functiile ei normative, ca si patologia sa. La fel si adevarul. (Arnold Goldberg)

Omului i s-a dat o limba cu care poate vorbi si cuvinte cu care sa-si poata ascunde gandurile (proverb unguresc)
Cuvantul omului este materia cea mai durabila. (Arthur Schopenhauer)

Dusmanii se recruteaza dintre prieteni. (Grigore Moisil)

Cele trei lucruri esentiale pentru a infaptui ceva care sa merite osteneala sunt munca staruitoare, perseverenta si bunul simt. (Thomas Edison)

De cele mai multe ori ceea ce numim noi fericire e ceea ce nu cunoastem. (Anatole France)

"Ia ce poftesti si plateste pentru ce ai luat!", zice Dumnezeu. (Proverb spaniol)

Nu iti spun "Nu face imprudente!"! Te stiu eu, vei face exact pe dos! Dar cauta sa nu fii imbecil! (Agatha Christie)