Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... Maxime - Aforisme - Cugetari
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

Maxime - Aforisme - Cugetari

Ubi explorari vera non possunt ,false augentur.(Cand adevarul nu poate fi cercetat , sporeste neadevarul ) - Curtius

Temporis filia veritas .( Adevarul este fiul timpului .)-Gellius

No hay cosa que requiera mas tiento que la verdad.(Nimic nu cere mai multa prudenta decat adevarul .)- Gracian

Ergmasin en megalois pasin hadein chalepon.( In infaptuirile mari e greu sa fii pe placul tuturor) -Solon

Ma grdhah kasya svid dhanam ( Sa nu ravnesti averea nimanui )- Ica-Upanisad

Nothing kindles the fire of love like a sprinkling of the anxieties of jealousy. ( Nimic nu aprinde focul iubirii la fel ca stropirea cu nelinistea geloziei .) -Bulwer

Wo der Anteil sich verliert , verliert sich auch das Gedachtnis.(Unde se pierde interesul , se pierde si memoria .)- Ghoethe

Nevasta te învaţă despre fericire:să te duci la mă-ta! Sigur se bucură când te
vede;
Nevasta te învaţă despre punctualitate:nu mă intersează câte beri ai băut, tu
trebuia să fii acasa;
Nevasta te învaţă despre nudism: plec de aici şi te las în ... gol;
Nevasta te învaţă despre nulitate: tu, fără mine, eşti un nimeni;
Nevasta te învaţă despre creatie: eu te-am făcut bărbat;
Nevasta te învaţă despre dureri: nu am chef, mă doare capul;
Nevasta te învaţă despre mobilitate : ce-ţi fug ochii după ... lu' aia;
Nevasta te învaţă despre oţet:ce acră poate fi mă-ta!
Nevasta te învaţă despre ordine:m-am săturat sa tot adun după tine;
Nevasta te învaţă despre botanică: nu mi-ai mai cumpărat o floare, de nici nu mai
ştiu cum arată;
Nevasta te învaţă despre jurământ: zi, să mori tu că n-ai băut nimic?
Nevasta te învaţă despre geneză:încă nu s-a născut ăla care să dea în mine;
Nevasta te învaţă despre munca în exces: cam multe şedinţe peste program ai tu;
Nevasta te învaţă despre greşeli:a fost greşeala mea că ţi-am făcut toate poftele;
Nevasta te învaţă despre transformare:când te-am luat, erai slab ca o aşchie,
acum eşti gras ca un porc;
Nevasta te învaţă despre raţiune:când îţi vine să mă înşeli, să te gândeşti bine
la ce pierzi;
Nevasta te învaţă despre dicţie:vorbeşti exact ca mă-ta;
Nevasta te învaţă despre necesitate:trebuie să aduci mai mulţi bani în casă;
Nevasta te învaţă despre sărbători:vezi că vine ziua mea, poate nu-mi cumperi
ceva frumos ;

De fiecare dată când mi s-au dat alternative la o altă lume, de multe ori mai bună, le-am refuzat. Cine se poate refugia de propriul iad în neantul altora? In fond nu există scapare de propriile deziluzii. Aşa că am rămas să îmi construiesc din ruine, propria mea lume.

Viata e scurta, încalcati regulile, iertati repede, sarutati încet, iubiti cu adevarat, râdeti necontrolat si nu regretati nimic care v-a facut sa zâmbiti!

Daca vrei sa te urmeze cainele, hraneste-l.-Proverb Englezesc

mirunika, utilizator
Cugetare
Schimbarea

Cand eram tanar si liber.. si imaginatia mea nu avea limite, visam sa schimb lumea. Pe masura ce imbatraneam si deveneam mai intelept, am descoperit ca lumea nu vrea sa se schimbe, asa am hotarat sa privesc mai putin departe... si anume sa-mi schimb doar tara. Dar si ea parea sa fie de neclintit. In amurgul vietii, intr-o ultima incercare disperata, am incercat sa-mi schimb doar familia, pe cei apropiati mie, dar, vai, nici ei nu au vrut asta. Iar acum cand zac pe patul de moarte, imi dau seama ca daca m-as fi schimbat pe mine mai intai, atunci prin acest exemplu mi-as fi schimbat familia.
Incurajat si insufletit de ei, as fi gasit putere sa-mi fac tara mai buna si.. cine stie.. poate chiar as fi schimbat lumea.
"Cele mai importante lucruri in lume au fost realizate de oameni care au continuat sa incerce chiar si cand se parea ca nu mai este nicio speranta"-Dale Carnegie
"Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare"-Langston Hughes

Lumina se odihneşe în lacrimi. Noaptea se cuibăreşte în zâmbete, tristeţe şi... femei!

Poezia este o revărsare spontană de sentimente puternice.
William Wordsworth despre poezie

Poluarea - cel mai recent pluton de execuţie.
Vasile Ghica despre poluare

Cât timp năzuieşte sau se străduieşte omul rătăceşte. Dar în ciuda rătăcirii sale, în inima lui el ştie mereu care este drumul cel drept.

E mai ruşinos să nu ai încredere într-un prieten decât să fii înşelat de el.

Biruieşti mânia când taci.

Nu există prietenii şi duşmănii veşnice, ci numai interese veşnice.

Florile nu se rup. Florile se admiră.

Singura răspundere adevărată este faţă de propriul tău potenţial, faţă de propria ta inteligenţă şi conştienţă, faţă de acţiunea conformă cu ele.

Nu există dragoste. Există doar dovezi de dragoste.