Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Procedura apel ( procurorul a luat dosarul de la ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Procedura apel ( procurorul a luat dosarul de la judecatorie pentru studiere )

Va cer sa imi confirmati daca aceasta este procedura legala.
Sunt inculpat intr-un dosar penal in care am fost acuzat de catre parchet.
Prima instanta s-a pronuntat iar Parchetul a facut apel la decizia instantei.
Am primit motivarea si am vrut sa verific anumite aspecte din dosar inainte ca acesta sa plece catre Curtea de Apel.
M-am prezentat la Judecatorie si am solicitat sa imi fie inmanat dosarul pentru a face copii xerox iar de aici am fost informat ca dosarul se afla la Parchet de mai bine de 10 zile pentru pregatirea apelului.
Este normal ca dupa pronuntarea intr-un dosar penal Parchetul sa scoata din Judecatorie intreg dosarul pentru o perioada atat de indelungata?
Mi se pare normal ca Parchetul sa obtina accesul la dosar asa cum o fac si eu prin consultarea dosarului in cadrul Judecatoriei.
Care este opinia dumneavoastra?

Multumesc!
Procurorii iau dosarele in biroul lor sa le studieze. In cazul dvs. dosarul a fost luat pentru motivarea apelului.Veti avea si dvs. posibilitatea sa-l studiati.
Nu e vorba de opinie, e prevazut in art. 135 alin. 2 din Regulamentul de ordine interioară al instanţelor judecătoreşti:
În cauzele penale în care procurorul a participat la judecată şi a exercitat calea de atac a apelului sau a contestaţiei, la cererea procurorului dosarele se transmit la parchet în vederea motivării căii de atac, cu excepţia situaţiilor în care legea prevede un termen pentru înaintarea dosarului la instanţa competentă să soluţioneze calea de atac. Dosarul va fi restituit de parchet în cel mult 10 zile, iar în cauzele urgente în cel mult 5 zile.
Va multumesc pentru raspunsul rapid si precis domnule avocat . Cu ajutorul dumneavoastra am lamurit si aceasta situatie. Felicitari pentru munca depusa.

mihai341, utilizator